Trwa ładowanie...

Wywiad Andrzeja Dudy dla "Die Welt" tuż przed przed wizytą w Berlinie

Prezydent Andrzej Duda, w dniu swojej pierwszej wizyty w Niemczech, na łamach dziennika "Die Welt" ponownie opowiedział się za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO oraz podjęciem prac nad nowym porozumieniem pokojowym na Ukrainie z udziałem Polski.

Share
Wywiad Andrzeja Dudy dla "Die Welt" tuż przed przed wizytą w Berlinie
Źródło: PAP/EPA, fot: VALDA KALNINA
d3j2ua0

- Uważam, że NATO powinno wzmocnić swoją wschodnią flankę, aby także krajom w Europie Środkowej i Wschodniej zapewnić realne gwarancje sojusznicze, takie, jakie od dawna istnieją na Zachodzie - powiedział prezydent w rozmowie z warszawskim korespondentem gazety, Gerhardem Gnauckiem.

Odnosząc się do konfliktu na Ukrainie, Duda zaznaczył, że nie wolno dopuścić do "zamrożenia go", lecz należy dążyć do rozwiązania, które byłoby "trwałym pokojem".

- Porozumienie z Mińska dobiegnie końca wraz z końcem roku, lecz konflikt trwa nadal. Po obu stronach giną ludzie, także cywile - zauważył prezydent. Jego zdaniem Europa powinna zastanowić się nad nowym układem pokojowym. - Według mnie Niemcy i Francja, ale także inne kraje, w tym Polska powinny działać wspólnie i poszukać skutecznego rozwiązania - zadeklarował prezydent.

d3j2ua0

Na pytanie, czy Zachód powinien dostarczyć Ukrainie broń, Duda odpowiedział: "Zachód powinien uczynić wszystko, aby odwieść Rosję od takiego postępowania (destabilizowania Ukrainy za pomocą sprzętu i żołnierzy)". Skuteczne sankcje są jego zdaniem najlepszą metodą, by powstrzymać rosyjską agresję. Duda dodał, że ubolewa nad tym, iż europejscy politycy nie mówią w tej kwestii jednym głosem.

Pytany o swój stosunek do Niemców, Duda powiedział, że nie zgadza się z oceną Jarosława Marka Rymkiewicza, iż Polacy "za szybko i za łatwo przebaczyli". - Nie podzielam tej opinii. Konieczna jest jednak uczciwa polityka historyczna, a nasze relacje muszą zawsze opierać się na historycznej prawdzie. Dotyczy to także odpowiedzialności za II wojnę światową i za miliony ludzi, którzy m. in. zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych - mówił.

Wyjaśniając stanowisko Polski w kwestii uchodźców, Duda powiedział, że należy pomagać tym, którzy znaleźli się w potrzebie. - Potrzebna jest europejska solidarność - podkreślił, zastrzegając, że każdy kraj powinien brać udział w tej pomocy zgodnie ze swoimi możliwościami. Wskazał na możliwość napływu do Polski uciekinierów z Ukrainy.

Prezydent potwierdził, że jest przeciwnikiem rychłego wejścia Polski do strefy euro. Polski złoty jest jego zdaniem "zderzakiem" gospodarki. - Kryzys euro jeszcze się nie skończył - zauważył. Jak podkreślił, należy zaczekać na zakończenie kryzysu i na wzrost poziomu życia w Polsce. Jego zdaniem o przyjęciu przez Polskę euro powinno zdecydować referendum.

d3j2ua0

Pytany o krytyczną ocenę wypowiedzi Bronisława Komorowskiego ws. Jedwabnego, Duda wyjaśnił, że jedynie komentował słowa swego poprzednika, który powiedział, iż "naród ofiar bywał też sprawcą". - Taka ocena całego narodu jest obraźliwa i nieprawdziwa - podkreślił prezydent. Jak dodał, "istnieli także źli i podli ludzie, ale były to wyjątki".

Duda zapewnił, że realizacja jego obietnic wyborczych nie doprowadzi do wzrostu zadłużenia państwa. - Nikt nie mówi o większych długach. Mówimy o tym, że należy skierować gospodarkę na ścieżkę wzrostu, m. in. przez podniesienie standardu życia - wyjaśnił prezydent.

Nawiązując do zapowiedzi obniżenia wieku emerytalnego, Duda podkreślił, że liczą na to miliony jego rodaków. - Naród powinien móc się wypowiedzieć - zaznaczył, wyrażając nadzieję, że Senat wyrazi zgodę na planowane na 25 października referendum.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d3j2ua0

Podziel się opinią

Share
d3j2ua0
d3j2ua0
Więcej tematów