Trwa ładowanie...
d4kl6co
dzieci
19-09-2008 10:20

Wytworzone komputerowo treści pedofilskie to też przestępstwo

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego dotyczącą m.in. przestępstw pedofilskich. Zgodnie z nią karane będzie teraz rozpowszechnianie treści pedofilskich również z nierzeczywistymi - wytworzonymi np. komputerowo - wizerunkami dzieci.

d4kl6co
d4kl6co

Celem regulacji jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego niektórych przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o kwestie związane z przeciwdziałaniem pedofilii, a także dotyczące przestępczości internetowej i hackingu, czyli włamywania się do systemów informatycznych.

Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadza nowelizacja, jest zapis, zgodnie z którym przestępstwa pedofilskie nie będę się przedawniały przed upływem pięciu lat od chwili ukończenia przez pokrzywdzonego 18 lat.

To rozwiązanie ma ułatwić postawienie przed wymiarem sprawiedliwości osób, których ofiary w dzieciństwie obawiały się, lub z różnych powodów nie mogły ujawnić przestępstwa.

Przestępstwem ma być też produkowanie, rozpowszechnianie, prezentowanie, a nawet posiadanie treści pornograficznych zawierających nierzeczywiste, ale wytworzone lub przetworzone komputerowo wizerunki dzieci uczestniczących w czynnościach seksualnych.

Osoba pokazująca takie treści małoletniemu będzie mogła trafić do więzienia nawet na dwa lata. Pierwotnie projekt przewidywał za to przestępstwo maksymalnie rok więzienia, Sejm przyjął jednak poprawkę PiS, zwiększająca odpowiedzialność karną do dwóch lat.

Nowelizacją zajmie się teraz Senat.

d4kl6co
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kl6co
Więcej tematów