Wysyłasz broń, dobrze ją chroń
Kierownicy cywilnych jednostek, które wysyłają transporty broni lub sprzętu wojskowego mają uzgadniać z policją plany ochrony tych transportów - z taką propozycją rządową zgodziła się we wtorek komisja spraw wewnętrznych.
Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrywała rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia. Propozycje rządowe nakładają na kierowników cywilnych jednostek organizujących transport broni, materiałów wybuchowych i innego sprzętu wojskowego obowiązek uzgodnienia - na co najmniej trzy dni przed wysyłką sprzętu - planu ochrony transportu (liczba ochroniarzy, sposób zabezpieczeń, itp.)
Odpowiedzialnym za bezpieczeństwo transportu ma być szef jednostki, która go organizuje. To on będzie ustalać sposób ochrony przewożonego sprzętu - powiedział na posiedzeniu komisji wiceszef MSWiA Andrzej Barcikowski.
Proponowane zmiany mają związek z niedawnym kilkunastogodzinnym zaginięciem rakiet przewożonych koleją. Cztery zestawy przeciwlotniczych pocisków rakietowych "Strzała" zginęły z pociągu relacji Skarżysko Kamienna-Gdańsk. Po kilkunastu godzinach przypadkowo odnaleziono je na bocznicy kolejowej Huty Szkła "Jarosław".
MSWiA wszczęło procedurę zmierzającą do odebrania koncesji firmie ochroniarskiej, która ochraniała ten transport. W przesłanej do Sejmu i omawianej we wtorek w komisji nowelizacji rząd proponuje też, aby agencje, które naruszą przepisy ochrony transportu obligatoryjnie traciły uprawnienia do ochrony. (an)