Wystawa zdjęć ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.
100 wielkoformatowych fotografii ilustrujących 18 dni strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. można oglądać na wystawie "Przestrzeń wolności" otwartej w Gdańsku.
Zdjęcia eksponowane są na stojakach z blachy wzdłuż drogi do historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej i wokół niej. Są na nich uwiecznione m.in. sceny wieców z Lechem Wałęsą, oczekiwanie robotników na przyjazd delegacji rządowej oraz zbiorowe modlitwy strajkujących.
"To nasze skromne podziękowanie dla stoczniowców za nadzieję, którą nam dali wraz z podpisaniem Porozumień Sierpniowych. 25 lat temu stworzyli oni w stoczni przestrzeń wolności, która z dnia na dzień oddziaływała na cały kraj. Pod stoczniową bramą wszyscy czuli się wówczas wolni" - powiedziała podczas otwarcia wystawy Danuta Kobzdej z Fundacji Centrum Solidarności, organizującej ekspozycję.
Autorami prezentowanych na wystawie fotografii są: Erazm Ciołek, Chris Niedenthal, Bogusław Nieznalski, Stanisław Składanowski, Alojzy Tomaszewski i Zbigniew Trybek. Ich zdjęcia zostały wybrane spośród 10 tys. fotografii dokumentujących historyczny strajk. "Kluczem do ich wyboru było to, aby oddawały jak najlepiej atmosferę tamtych dni" - wyjaśniła Kobzdej.
"To był wtedy dla mnie chrzest bojowy, byłem jeszcze młodym i niezbyt doświadczonym fotoreporterem. Zawsze z rozrzewnieniem wracam do tych zdjęć i samej stoczni. To było niesamowite uczucie być w tamtym czasie w tym miejscu" - powiedział dziennikarzom Chris Niedenthal; zdjęcie Wałęsy jego autorstwa trafiło wówczas na okładkę amerykańskiego "Newsweeka".