Wystawa o polsko-niemieckiej solidarności 1830 roku
Wystawę przedstawiającą działania społeczeństwa niemieckiego na rzecz powstańców listopadowych można oglądać od wtorku na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja "Solidarność 1830. Niemcy i Polacy po Powstaniu Listopadowym" to prawie 200 eksponatów z polskich i niemieckich zbiorów muzealnych.
Wystawa upamiętniająca 175. rocznicę wybuchu powstania jest elementem obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Jej organizatorami są warszawski Zamek Królewski i Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie (należące do Państwowych Muzeów w Berlinie).
Na wystawie znalazły się m.in. słynne obrazy: "Finis Poloniae" Dietricha Montena ze zbiorów Alte Nationalgalerie w Berlinie, "Napoleon konno wydający rozkazy" (1835-37) Piotra Michałowskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i "Polski Prometeusz" (1831) Emile'a Jeana Horace'a Verneta ze zbiorów polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.
Można zobaczyć także m.in. sprawozdanie urzędowe dotyczące Polaków przejeżdżających przez niemieckie miasteczko Crailsheim 6 lipca 1832 roku - jednym z emigrujących tego dnia był Adam Mickiewicz. Eksponowane są również oryginały partytur, w tym uwertury "Polonia" Ryszarda Wagnera i "Marszu Generala Dwernickiego" Ludwika Glińskiego, a także - wypożyczony z prywatnych zbiorów z Berlina - druk muzyczny "Marszu starozakonnych Gwardyi Narodowej" (1831).
Ekspozycja ta jest prezentacją wydarzeń, których obecność w polskiej świadomości zbiorowej jest znikoma - powiedział podczas wtorkowego wernisażu dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Andrzej Rottermund. Po upadku powstania listopadowego tysiące uchodźców polskich musiało opuścić kraj, a wielu z nich spotkało się na terenie państw niemieckich z bardzo przychylnym przyjęciem: na rzecz Polaków tworzono komitety wspierające, przeprowadzano zbiórki pieniężne, urządzano bale i koncerty charytatywne - przypomniał dyrektor.
Wśród gości wernisażu byli m.in. prymas Polski Józef Glemp, ambasador Niemiec Reinhard Schweppe, wiceminister kultury Tomasz Merta i dyrektor generalny Państwowych Muzeów w Berlinie Peter Klaus Schuster.
Wystawę można oglądać do 31 stycznia przyszłego roku. Od marca do końca kwietnia będzie ona prezentowana w Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie-Dahlem.