Oceania przerażona paktem Chin z Wyspami Salomona. "Koń trojański"
Pakt bezpieczeństwa, jaki Wyspy Salomona zamierzają zawrzeć z Chinami, budzi przerażenie w kolejnych krajach Oceanii. Na alarm biła już Australia i Nowa Zelandia. Teraz przywódca Mikronezji Pacyfiku wzywa Wyspy Salomona do ponownego przemyślenia sojuszu z Chinami. Największy lęk krajów Oceanii budzi możliwość wzmożonej obecności chińskich okrętów na wodach regionu.
Wladze Sfederowanych Stanów Mikronezji obawiają się, że wyspy Pacyfiku "będą stanowić epicentrum przyszłej konfrontacji" między Chinami a USA. Jak donosi "Guardian", prezydent Mikronezji, David Panuelo, wysłał żarliwy apel do premiera Wysp Salomona, wzywając go do ponownego rozważenia kontrowersyjnego i "bezprecedensowego" paktu bezpieczeństwa z Chinami.
Prezydent Panuelo wyraził swoje obawy w liście wydanym przez jego rząd w czwartek, powołując się na rosnące napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. "Obawiam się, że będziemy w epicentrum przyszłej konfrontacji między tymi głównymi mocarstwami" – napisał.
Projekt szeroko zakrojonej umowy o bezpieczeństwie wyciekł w zeszłym tygodniu. Skutkiem jego upublicznienia była reakcja ze strony Stanów Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Kraje jednogłośnie oceniły, że układ Chin i Wysp Salomona pozwoli chińskim siłom bezpieczeństwa na rozmieszczenie sił morskich w okolicach portów położonych na wyspach.
Wyspy Salomona koniem trojańskim Oceanii
Premier Wysp Salomona, Manasseh Sogavare, skrytykował przeciwników porozumienia w płomiennym przemówieniu. Uznał wszelkie obawy za "bardzo obraźliwe", a innym narodom zarzucił wtrącanie się do suwerennych spraw jego kraju.
Teraz w liście do Sogavare Panuelo poprosił przywódcę Wysp Salomona o rozważenie długofalowych konsekwencji podpisania paktu bezpieczeństwa dla całego regionu Pacyfiku, a może nawet dla całego świata. Wyraził zaniepokojenie, że Pacyfik stanie się "szkodą uboczną" w potencjalnym konflikcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Napisał też, że region może zostać przekształcony w "plac zabaw dla dzieci bawiących się jak dorośli". Panuelo ubolewa nad regionalną schizmą, apelując o zjednoczenie w imię współpracy i działań nad naprawianiem szkód klimatycznych.
Australijski szef wspólnych operacji generał Greg Bilton powiedział w czwartek, że pakt Chiny-Wyspy Salomona "zmieni rachunek" operacji jego kraju na Pacyfiku. Do podpisania dokumentu jeszcze nie doszło. Wszystko zależy od tego, jak na światowe apele zareagują Wyspy Salomona.