Wysoka grzywna za ścięcie drzewa na działce
Każdy, kto bez zezwolenia wytnie drzewo, które stoi nawet na jego prywatnej działce, będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę. Ponadto, sąd orzeknie przepadek wyciętego drewna.
15.05.2006 16:30
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Kodeksu wykroczeń w tej sprawie nie są niezgodne z Konstytucją. Pytanie prawne w tej sprawie zadał Trybunałowi Sąd Rejonowy w Zamościu.
Sędzia Jerzy Stępień przyznał, że Ustawa Zasadnicza gwarantuje poszanowanie własności obywatela. Ale są przepisy ograniczające tę swobodę. Konstytucja mówi na przykład o tym, że państwo polskie prawnie chroni środowisko. Ponadto każdy jest zobowiązany do dbania o środowisko i odpowiada za spowodowanie pogorszenia jego stanu.
Oznacza to, że na każdą wycinkę drzew, znajdujących się także na naszym prywatnym terenie musimy mieć zgodę urzędników. Inaczej może być jedynie wówczas, gdy ustalimy to z poprzednim właścicielem gruntu w tak zwanym "planie urządzenia lasu" - wyjaśnił sędzia Stępień.
Sąd Rejonowy w Zamościu zwrócił się z tą sprawą do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż nie wiedział, jak rozstrzygnąć sprawę Bogusława F. Mężczyzna wyciął bez zezwolenia drzewa ze swojej prywatnej działki. Prokurator zarządał nie tylko grzywny, ale także przepadek mienia.