Wyrok TK ws. aborcji pod lupą Brukseli. Szykuje się rezolucja PE
Parlament Europejski szykuje rezolucję, w której potępi wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z 2020 roku - informują media. Wszystko to w związku ze śmiercią 30-letniej Izabeli, która zmarła w szpitalu w Pszczynie w 22 tygodniu ciąży.
04.11.2021 22:42
Parlament Europejski szykuje rezolucję w sprawie wyroku TK dotyczącego aborcji ze względu na wady płodu, który zapadł 22 października 2020 roku w Polsce.
Wyrok TK ws. aborcji pod lupą Brukseli. Rezolucja PE
Jak informuje RMF FM, w rezolucji PE ma znaleźć się m.in. odwołanie do tragicznej śmierci kobiety z Pszczyny. 30-letnia Izabela, o czym informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, zmarła w 22 tygodniu ciąży. Mec. Jolanta Budzowska, która przekazała informację o śmierci kobiety, zaznaczyła, że może mieć ona związek z wyrokiem TK ws. aborcji.
Z informacji mediów wynika, że głosowanie w sprawie rezolucji Parlamentu Europejskiego ma mieć miejsce już w najbliższy czwartek - 11 listopada. Deklaracja, jak wynika z nieoficjalnych ustaleń, niemal na pewno zostanie przyjęta, ponieważ opowiedzieć się za nią miały już największe ugrupowania w PE: Europejska Partia Ludowa (EPL), socjaldemokraci (S&D), a także Zieloni, liberałowie i skrajna lewica.
Śmierć ciężarnej z Pszczyny. Media: Rezolucja PE uwzględni jej historię
Jak ustalono, do rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej wyroku TK ws. aborcji miano zgłosić jedną poprawkę. Ta otrzymała już wstępną akceptację większości ugrupowań.
Poprawka do rezolucji ma dotyczyć śmierci 30-letniej Izabeli, a jej treść ma brzmieć: "Jest pierwszą osobą, która zmarła w bezpośredniej konsekwencji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i jego mrożącego wpływu na lekarzy w Polsce".
- Nie wyobrażam sobie, żeby historia pani Izabeli nie została uwzględniona w przygotowanej przez parlament rezolucji - powiedział w rozmowie z RMF FM Robert Biedroń
Rezolucja PE ws. wyroku TK. Aborcja pod lupą Brukseli
Z ustaleń mediów wynika, że rezolucja PE ma wzywać Polskę do zmian w prawie aborcyjnym. W zgodzie z jej zapisami wykonanie aborcji nie powinno być w żaden sposób objęte Kodeksem karnym, ponieważ wpływa to paraliżująco na działania lekarzy.
Dodatkowo eurodeputowani mają domagać się działań ze strony Rady Unii Europejskiej. Ta miałaby zająć się zakazem aborcji w Polsce ze względu na przesłankę embriopatologiczną w ramach procedury art. 7 Traktatu UE.
Źródło: RMF FM