Wyrok dla rosyjskiego szpiega z WSI - ostateczny
Sąd Najwyższy za szpiegostwo na rzecz ZSRR i Rosji dla Czesława W., byłego ppłk Wojskowych Służb Informacyjnych utrzymał w piątek wyrok czterech lat więzienia.
Izba Wojskowa SN oddaliła jako "oczywiście bezzasadną" kasację obrońcy W. Z uwagi na tajność postępowania spraw o szpiegostwo, ani SN nie ujawnił uzasadnienia swej decyzji, ani adwokat - motywów swego wniosku. Kosztami kasacji obciążono oskarżonego.
W 2002 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał W. na cztery lata więzienia i degradację. Wyrok utrzymał sąd II instancji. Cały proces utajniono "ze względu na ważny interes państwa".
W I instancji sąd uznał, że jako szef kontrwywiadu wojskowego w Łodzi od końca lat 80. do 1993 r., W. udzielał KGB tajnych informacji dotyczących głównie działalności polskiego wywiadu wojskowego. Sąd uznał, że W. przekazywał kserokopie niejawnych dokumentów wytwarzanych na potrzeby tej służby, których ujawnienie mogło wyrządzić szkodę państwu.
Czesław W., który obecnie jest na wolności (spędził w areszcie prawie 1,5 roku), był jednym z trzech oficerów WP zatrzymanych w 1999 r. przez UOP pod zarzutem szpiegostwa na rzecz wschodniego sąsiada. Prokuratura wojskowa zapewniała, że sprawy tych oficerów nie mają ze sobą związku.
Według nie ukazującego się już dziennika "Życie", polskie specsłużby wiedziały o działalności tych oficerów od początku lat 90., a ich sprawy przekazano prokuraturze dopiero w 1999 r., bo wcześniejsze ujawnienie groziłoby dekonspiracją przewerbowanego na stronę polską rosyjskiego agenta ze sprawy "Olina".
W 2001 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 3 lata więzienia i degradację ppłk. Zbigniewa P., drugiego zatrzymanego oficera. Proces trzeciego oficera prawdopodobnie nigdy się zacznie, bo cierpi on na stwierdzoną przez kilka ekip lekarskich chorobę psychiczną.
Najgłośniejszą w III RP, a zakończoną w sądzie, aferą szpiegowską ze specsłużbami ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego (majora MSW z lat 80.), który w latach 1981-93 współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 r. w Warszawie UOP podczas wręczania materiałów szpiegowskich attache wojskowemu ambasady Rosji płk. Władimirowi Łomakinowi, którego potem wydalono z Polski. W 1994 r. Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia.(an)