Trwa ładowanie...
dzpqj62

Wyrąb Amazonii trwa. Szokujące liczby

Dżungla amazońska znika w zawrotnym tempie. Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) w Brazylii na podstawie zdjęć satelitarnych opisał skalę zniszczeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozmiar spustoszenia Amazonii jest ogromny
Rozmiar spustoszenia Amazonii jest ogromny (PAP, Fot: Fernando Bizerra)
dzpqj62

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w brazylijskim regionie Amazonii wycięto już 6404 km kw. lasów tropikalnych - poinformował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych. To 92 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (3367 km kw.)

INPE od lat 70-tych XX wieku monitoruje stan amazońskiej dżungli.

Według obliczeń systemu satelitarnego Deter, tylko w sierpniu br. zniknęło 1698 km kw. lasów. To o 222 procent więcej niż w sierpniu 2018 r.

dzpqj62

Zobacz także: Wybory 2019. Zaskakujący pomysł PSL. Siemoniak komentuje

Już w czerwcu Instytut Badań Kosmicznych mówił o 88-procentowym wzroście wycinki. Dane z lipca potwierdziły rekordowy wzrost o 278 procent, co doprowadziło do zwolnienia przez prezydenta Jaira Bolsonaro dyrektora INPE. Rząd Bolsonaro uznał, że podane dane są błędne.

Skrajnie prawicowy prezydent Bolsonaro, który utrzymuje ścisłe związki z lobby rolniczym, rozluźnił przepisy dotyczące ochrony środowiska. Doprowadziło to do osłabienia urzędów, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wyrębowi puszczy amazońskiej.

dzpqj62

W efekcie na potrzeby rolnictwa i hodowli bydła wycinane są coraz większe połacie lasu. Eksperci wychodzą z założenia, że w 2019 zniknie w Brazylii z powierzchni ziemi 20 tys. km kw. lasów tropikalnych.

Od stycznia br. do końca sierpnia zarejestrowano w Amazonii prawie 89 tys. pożarów - podało INPE. Połowa z nich na terenie brazylijskiego stanu Amazonas. To najwyższa liczba od 2010 r., gdy w brazylijskich lasach odnotowano ponad 132 tys. pożarów.

Przeczytaj również:
Niemcy pomogą gasić Amazonię
UE-Mercosur: Zmagania o dżunglę amazońską

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzpqj62

Podziel się opinią

Share

dzpqj62

dzpqj62
Więcej tematów