Wyprawił się kajakiem na Biegun Północny
38-letni Brytyjczyk Lewis Gordon Pugh, znany z
licznych osiągnięć pływackich w najtrudniejszych i najbardziej
niedostępnych miejscach świata, wyprawił się kajakiem z
norweskiej wyspy Svalbard przez Ocean Arktyczny na Biegun Północny - donosi BBC.
31.08.2008 | aktual.: 31.08.2008 05:19
Celem długiej na 1,2 tys. km. wyprawy jest zwrócenie uwagi na skutki globalnego ocieplenia, prowadzącego do topnienia arktycznej czapy lodowej. Zdaniem naukowców, w tym roku Biegun Płn. po raz pierwszy może być przez krótki okres czasu wolny od lodu.
Pugh, który przez kilka miesięcy przygotowywał się w Kapsztadzie w RPA pod okiem siedmiokrotnego wioślarskiego mistrza świata, Węgra Roberta Hegedusa, chce być pierwszym śmiałkiem, który dopłynie kajakiem na biegun.
Musiałem przestawić się z pływania wpław na kajak. To tak samo, jakby Tiger Woods w oka mgnieniu stał się Rogerem Federerem - zauważył żartem w wypowiedzi dla BBC.
W zaplanowanej na 2-3 tygodnie podróży towarzyszył mu będzie statek z prowiantem, monitorujący jego drogę i gotów zabrać go na pokład w razie potrzeby.
Lewis pływał wpław na dużych odległościach na pięciu największych akwenach świata. W 2006 r. przepłynął wzdłuż Tamizę. Rok później pokonał kilometrowy odcinek w rejonie Bieguna Płn., co zajęło mu 20 minut.
Z jednej strony bardzo mi zależy na tym, by dotrzeć do Bieguna Płn., aby strącić klapki z oczu przywódców świata i uświadomić im zachodzące tam zmiany klimatyczne. Z drugiej strony wiem, że jeśli mi się uda, będzie to oznaczało, że sytuacja jest naprawdę zła - zaznaczył w wywiadzie dla BBC.
Urodzony w Plymouth (południowo-zachodnia Anglia) w 1969 r., Lewis studiował na uniwersytetach w Kapsztadzie i w Cambridge. Z wykształcenia jest prawnikiem, ale jego życiową pasją jest ochrona środowiska, zwłaszcza Arktyki, która według niego powinna korzystać z takiej samej prawnej ochrony przed rabunkową gospodarką, jak Antarktyda.
Pugh jest ambasadorem dobrej woli największej na świecie pozarządowej organizacji chroniącej faunę i florę WWF (World Widelife Fund), a także założycielem organizacji Polar Defence Project, prowadzącej lobbing na rzecz zwiększenia ochrony Arktyki i złagodzenia napięć pomiędzy położonymi wokół niej państwami.