Trwa ładowanie...

Wypadek w Chorwacji. Samolot z 10 rannymi wylądował w Polsce

Na lotnisku Chopina w Warszawie w środę po południu wylądował samolot z 10 poszkodowanymi w wypadku w Chorwacji. 6 osób natychmiast przetransportowano do szpitali na Mazowszu i w Łodzi, a maszyna z pozostałymi 4 pacjentami odleciała do Poznania.

Wypadek w Chorwacji. Samolot z 10 rannymi wylądował w WarszawieWypadek w Chorwacji. Samolot z 10 rannymi wylądował w WarszawieŹródło: PAP, fot: Pawe� Supernak
d12klfb
d12klfb

W środę o godz. 10 z warszawskiego lotniska na Okęciu do Zagrzebia wystartowała wojskowa Casa z personelem medycznym na pokładzie, by zabrać pacjentów.

- Dzisiaj pacjenci powrócą do Polski. (...) Będzie to 10 osób, które zostaną rozlokowane na terenie woj. wielkopolskiego, mazowieckiego i łódzkiego, by byli jak najbliżej domów - powiedział na briefingu prasowym rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Sytuacja jest dynamiczna, mówiliśmy już o 14 pacjentach, którzy przyjadą dziś do Polski, potem o 13, dzisiaj już zupełnie inaczej - stwierdził. Zwrócił uwagę, że w stałym kontakcie z chorwackim ministrem zdrowia jest minister Adam Niedzielski, który również codziennie dostaje raporty o stanie zdrowia poszkodowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d12klfb

Zobacz też: Trump wyniósł z Białego Domu tajne dokumenty? "Nie wykluczałbym jakiejś formy osądzenia"

Będą kolejne transporty. Rzecznik MZ potwierdza

Andrusiewicz zapowiedział, że jeżeli tylko będzie taka możliwość, kolejni pacjenci będą transportowani do Polski. - Tutaj podziękowania też dla służb Ministerstwa Obrony Narodowej za wygospodarowanie samolotu wojskowego, który zmierza w tej chwili do Zagrzebia - dodał.

Rzecznik MZ zaapelował jednocześnie o uszanowanie woli rannych, którzy chcą dochodzić do siebie w warunkach intymnych, bez kamer. - Dlatego nie mówimy, do jakich szpitali są kierowani - podkreślił.

d12klfb

10 pacjentów powracających w środę do Polski zostanie przewiezionych w pozycji leżącej. Zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dr Artur Zaczyński poinformował, że ich stan jest stabilny, ale wymagają oni dodatkowej diagnostyki.

- Z relacji moich dyrektorów wiem, że wszystko przebiega bez problemu, stan pacjentów jest stabilny, zostaną oni rozlokowani na terenie Mazowsza i Łodzi. 4 pozostałych pacjentów trafi do woj. wielkopolskiego. Pacjenci nie zgłaszają żadnych nowych dolegliwości - powiedział podczas briefingu prasowego.

Po godz. 16:30 samolot z 4 pacjentami wylądował w Poznaniu.

d12klfb

Chorwacja. W wypadku autokaru zginęło 12 osób

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, pierwsze cztery osoby powróciły do kraju w nocy z soboty na niedzielę samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele.

Jak poinformował w niedzielę po południu dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, cztery osoby ranne w wypadku w Chorwacji opuściły już CSK MSWiA.

d12klfb

Źródło: PAP

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12klfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d12klfb
Więcej tematów