Trwa ładowanie...
d490fpb

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Zdecydowana wygrana Andrzeja Dudy w polskich gminach

II tura wyborów prezydenckich 2020 już za nami. Wygrał ją Andrzej Duda, który, jak się okazało, zdeklasował Rafała Trzaskowskiego w polskich gminach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda z poparciem w większości gmin (zdjęcie ilustracyjne)
Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda z poparciem w większości gmin (zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
d490fpb

Zakończyła się II tura wyborów prezydenckich 2020. PKW podała już pełne wyniki wyborów. Wynika z nich, że zwyciężył urzędujący prezydent.

Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda zwycięzcą

Swój głos na Andrzeja Dudę oddało 51,03 proc. wyborców, z kolei na Rafała Trzaskowskiego 48,97 proc. Frekwencja wyniosła 68,18 proc.

d490fpb

Andrzej Duda wygrał też w polskich gminach. Na mapie opublikowanej przez publicystę Marcina Makowskiego widzimy, że większość z gmin zaznaczona jest na kolor niebieski, który oznacza zwycięstwo Andrzeja Dudy. "'Polska podzielona równo na pół', 'widać zabory', 'wschód vs zachód'. Rzeczywistość polityczna nigdy nie jest tak prosta, jak efektowne tezy publicystyczne" - stwierdził dziennikarz Wirtualnej Polski.

Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Mocna ocena działań PiS. "Retoryka bardzo ostrej wojny domowej"

Wyniki wyborów 2020. Andrzej Duda wygrywa w gminach

Według przedstawionych danych, urzędujący prezydent zdobył poparcie aż w 1872 gminach. Wyborcy Rafała Trzaskowskiego zdominowali zaledwie 601 gmin.

d490fpb

W czterech gminach odnotowano remis. Są to: gmina Mielnik (woj. podlaskie), gmina Srokowo (woj. warmińsko-mazurskie), gmina Łubianka (woj. kujawsko-pomorskie) oraz gmina Zwierzyn (woj. lubuskie).

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Rafał Trzaskowski pogratulował Andrzejowi Dudzie

Andrzej Duda w poniedziałek ruszył w trasę. Chce podziękować Polakom za poparcie. Jako pierwszą miejscowość odwiedził Odrzywół. W tym regionie województwa mazowieckiego zdobył 2068 głosów, co przełożyło się na rekordowe poparcie, które wyniosło 86,31 proc.

d490fpb

"Prawie 10 mln głosów. Za wszystkie i za każdy z osobna serdecznie dziękuję. Dziękuję też za niesamowitą energię, jaką wspólnie udało nam się wyzwolić przez tych kilka tygodni. Jeszcze będzie przepięknie! Gratuluję wygranej Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d490fpb

Podziel się opinią

Share

d490fpb

d490fpb
Więcej tematów