Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Zagraniczne media: kolejne cztery lata Kaczyńskiego

Partia Jarosława Kaczyńskiego wywołuje kontrowersje w Europie, ale w Polsce nadal jest lubiana - tak komentują wyniki exit poll zagraniczne media. Według większości analiz, PiS zawdzięcza zwycięstwo hojnej polityce socjalnej i gospodarczej koniunkturze.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Zagraniczne media: kolejne cztery lata KaczyńskiegoŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d21exr9

Tegoroczne wybory w Polsce cieszyły się większym niż zwykle zainteresowaniem, ale w obliczu tureckiej inwazji na północną Syrię - a także przełomowych wyborów samorządowych na Węgrzech - nie były tematem numer 1 w zagranicznych mediach.

Jak zauważa Associated Press, wyniki exit poll wskazują, że Polskę czekają kolejne cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że według krytyków obecnej władzy, może to oznaczać "odwrót od demokratycznych osiągnięć tego środkowoeuropejskiego kraju" oraz "erozję niezależności sądów oraz praw mniejszości".

AP zwycięstwo PiS przypisuje działaniom na rzecz zmniejszenia nierówności społecznych. "Prawo i Sprawiedliwość zręcznie zajęło się tym problemem poprzez popularne programy (...) łagodząc ubóstwo niektórych Polaków i zwiększając dochód innych.

d21exr9

Kampania anty-LGBT. Niewypał czy mobilizator

Agencja zwraca też uwagę, że partia rządząca prowadziła kampanię przeciwko ruchowi LGBT oraz wykorzystała media utrzymywane z pieniędzy podatników do "chwalenia sukcesów partii rządzącej i oczerniania politycznych rywali".

Według brytyjskiego politologa Bena Stanleya, kampania anty-LGBT nie przysporzyła partii rządzącej wielu głosów.

"Czy nękanie i zastraszanie osób LGBT opłaciło się ci, PiS-ie? Co ci to dało? Skłaniam się ku myśli, że w rzeczywistości was to kosztowało" - napisał na Twitterze badacz.

d21exr9

Przeciwnego zdania zdaje się być "Financial Times", według którego temat mniejszości seksualnych mógł zmobilizować konserwatywnych wyborców, zwłaszcza na wschodzie kraju. Ale według korespondenta gazety Jamesa Shottera kluczowy był wzrost dobrobytu odczuwalny dla większości Polaków.

- Jeśli sprawy szły dobrze przez cztery lata, to po prostu głosuje się na tych, co byli u władzy - tłumaczy "FT" jeden z warszawskich wyborców.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński o sondażowych wynikach wyborów

Cicho o praworządności

Gazeta cytuje też Agatę Gostyńską-Jakubowską, analityczkę europejskiego think-tanku Centre for European Reform. Ekspertka przewiduje, że choć spór Polski z Brukselą nadal będzie się toczył, to partia nie będzie ryzykowała zaognienia konfliktu, głównie z uwagi na przyszłoroczne wybory prezydenckie.

d21exr9

"Kontrowersyjna na arenie międzynarodowej, ale ukochana w kraju partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość z łatwością wygrywa polskie wybory" - tak z kolei wyniki wyborów widzi korespondentka holenderskiego "Handelsblat" Emilie van Outeren. Dziennikarka zauważa jednak, że mimo lepszego niż cztery lata temu wyniku, PiS nie może być pewny samodzielnej większości, opierając się na wynikach exit poll.

Holenderka odnotowała, że naruszenia praworządności przez partię rządzącą, za co PiS spotkało w świecie wiele krytyki, "prawie nie była tematem kampanii wyborczej".

Z kolei dziennikarka francuskiego "Le Monde" Sylvie Kauffman zauważyła historycznie wysoką frekwencję w tegorocznych wyborach.

"Jedna pozytywna rzecz związana z dzisiejszymi wyborami w Polsce: najwyższa frekwencja od 1989 roku, kiedy Polska przeprowadziła pierwsze częściowo wolne wybory w bloku sowieckim" - zanotowała Francuzka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21exr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21exr9
Więcej tematów