Trwa ładowanie...
d2kg7ba

Wyniki wyborów 2020. Die Welt: Polska definiuje swoje miejsce w Europie. Rząd będzie kontynuował autorytarną politykę?

Wyniki wyborów 2020. "Z pytaniem, czy Duda pozostanie prezydentem, czy nie, wiążą się kwestie systemowe, wręcz cywilizacyjne. Czy kraj chce być bardziej otwarty, tolerancyjny, czy też polski rząd będzie kontynuował swoją coraz bardziej autorytarną, «turbonacjonalistyczną» politykę?" - pyta dziennikarz "Die Welt".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów 2020. Die Welt: "Akurat dla Niemiec wynik tych wyborów jest ważny"
Wyniki wyborów 2020. Die Welt: "Akurat dla Niemiec wynik tych wyborów jest ważny" (PAP)
d2kg7ba

Według cząstkowych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich z ponad 99 proc. obwodowych komisji wyborczych, Andrzej Duda zdobył 51 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 49 proc.

"Wielu Polaków spędziło prawdopodobnie noc przed telewizorem albo z telefonem komórkowymw ręku, z napięciem śledząc wybory. Bo też ich wynik decyduje o kursie, jaki przyjmie Polska w następnych latach" - pisze w poniedziałek dziennikarz "Die Welt" Philipp Fritz w artykule zatytułowanym "Od wyniku wyborczego kryminału zależy wiele dla Niemiec".

"Z pytaniem, czy Duda pozostanie prezydentem, czy nie, wiążą się kwestie systemowe, wręcz cywilizacyjne - Polska definiuje swoje miejsce w Europie, a tym samym stosunek do swoich sąsiadów. Czy kraj chce być bardziej otwarty, tolerancyjny, czy też polski rząd będzie kontynuował swoją coraz bardziej autorytarną, «turbonacjonalistyczną» politykę?" - zastanawia się autor obszernej analizy.

d2kg7ba

Wyniki wyborów 2020. Ważne zwłaszcza dla Niemiec

"Akurat dla Niemiec wynik tych wyborów jest ważny" - czytamy w "Die Welt". "Jest ważny nie tylko dlatego, że Warszawa stała się jednym z najważniejszych partnerów handlowych Berlina, tylko dlatego, że "aktualne stosunki polsko-niemieckie kształtuje różne podejście do kwestii takich jak chociażby gazociąg Nord Stream 2, stosunek do USA czy Rosji lub tak zwana reforma systemu sprawiedliwości przeprowadzana przez polski rząd".

Dzienikarz gazety zwraca uwagę, że "tarcia między Polską i Niemcami w zaostrzony sposób pojawiły się w kampanii wyborczej, kiedy Duda i bliskie mu media insynuowały, że rząd Niemiec albo niemieccy dziennikarze wtrącali się na niekorzyść urzędującego prezydenta". Był to powód, dla którego do MSZ został nawet wezwany chargé d'affaires ambasady Niemiec w Warszawie, przypomina Fritz.

Odgrzewanie resentymentów

Roli mediów w kampanii wyborczej "Die Welt" poświęca dużo uwagi, bo też jak pisze, agresywnej retoryce obozu rządzącego, wrogiemu nastawieniu do Niemiec może zawdzięczać jeden z kandydatów jedno- lub dwuprocentową przewagę. "Wroga Niemcom retoryka miała obsłużyć odpowiednie resentymenty i skłonić pewien krąg wyborców do uczestniczenia w wyborach".

d2kg7ba

Gazeta pisze o rekordowo wysokiej frekwencji wyborczej i o tym, że w II turze wyborów prezydenckich wzięło udział przypuszczalnie więcej starszych wyborców, niż w I turze 28 czerwca, kiedy wielu z nich ze strachu przed koronawirusem zostało prawdopodobnie w domu. W minionych dwóch tygodniach, jak zauważa gazeta, rząd celowo zwracał się do seniorów, którzy z reguły faworyzują PiS i jego kandydatów.

O ile właśnie seniorzy mieliby przyczynić się do zwycięstwa Dudy, PiS będzie mógł kontynuować swoją agendę przebudowy państwa.

Kolejny konflikt: repolonizacja mediów

"Die Welt" pisze o jeszcze jednym zamiarze rządu, który mógłby on realizować w razie zwycięstwa Dudy: "repolonizację", czyli upaństwowienie lub częściowe upaństwowienie krytycznych mediów. "Był to jakby nie było jeden z dominujących tematów kampanii wyborczej".

d2kg7ba

"Krótko przed wyborami wypowiedział się na ten temat także wpływowy szef PiS Jarosław Kaczyński, podobnie jak «tworadogłowy» minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, «poganiacz» reformy sądownictwa. Kaczyński zapowiedział, że chce przemyśleć sytuację mediów. W warszawskich redakcjach wielu odbiera to jako groźbę. O ile w razie zwycięstwa, PiS miałoby przejąć kontrolę nad resztą niezależnych mediów, sprowokowałoby to kolejny, duży konflikt z UE" - konstatuje "Die Welt".

Czytaj więcej na Deutsche Welle

Wybory 2020. Zobacz też: Andrzej Duda ponownie prezydentem RP

"Sueddeutsche Zeitung" o wyborach w Polsce: Bohater mimo przegranej

d2kg7ba

Zobacz też: Wyniki wyborów 2020. Krzysztof Bosak: unikniemy spektaklu oskarżeń

Czytaj też: Trzaskowski gratuluje Dudzie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kg7ba

Podziel się opinią

Share
d2kg7ba
d2kg7ba
Więcej tematów