Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2019. PiS stracił Senat. To musiało zaboleć Jarosława Kaczyńskiego

Wybory parlamentarne 2019 przyniosły PiS utrzymanie większości sejmowej, ale i utratę przewagi w Senacie. Jarosław Kaczyński uspokaja, że senatorzy nie mogą blokować ustaw, ale utrata izby wyższej musiała go zaboleć. Senat zawsze był dla niego ważny.

Wyniki wyborów 2019. PiS stracił Senat. To musiało zaboleć Jarosława KaczyńskiegoŹródło: East News, fot: ADAM JANKOWSKI/REPORTER
d14aju9
d14aju9

Jarosław Kaczyński zwołał konferencję po ogłoszeniu przez PKW oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych 2019. Prezes PiS dziękował za poparcie i cieszył się z rekordowej liczby głosów, ale jego nastrój daleki był od euforii.

Choć na kandydatów PiS do Senatu zagłosowało ponad 8 milionów Polaków (więcej niż na kandydatów do Sejmu), to mandat uzyskało tylko 48 z nich. Przy tej samej liczbie senatorów opozycji o większości zadecyduje czterech parlamentarzystów niezrzeszonych. Trzech z nich to politycy kojarzeni z Platformą Obywatelską.

Wybory 2019. PiS stracił Senat. "Zemsta" Waldemara Bonkowskiego

- Nie jest z naszego punktu widzenia rzeczą dobrą (...), że nie mamy większości bezwzględnej w Senacie. Ale stosujemy pewne reguły. Gdybyśmy stosowali takie standardy jak nasi przeciwnicy, to pewnie mielibyśmy co najmniej remis - powiedział prezes PiS.

Zobacz też: Wybory 2019. Jarosław Kaczyński komentuje wyniki wyborów do Senatu

Kaczyński miał na myśli Waldemara Bonkowskiego, który w trakcie trwającej kadencji został wyrzucony z PiS. Kilkanaście tygodni temu utworzył własny komitet i choć do Senatu się nie dostał, to przyczynił się do porażki kandydata PiS Dariusza Drelicha. Zamiast niego, senatorem ze Słupska został Stanisław Lamczyk z KO.

Wybory 2019. PiS stracił Senat. Jarosław Kaczyński uspokaja i liczy na kompromis

- Senat nie może blokować ustaw, ale może spowalniać proces legislacyjny. I z tym się liczymy - zaznaczył Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej konferencji. Zwrócił też uwagę, że zarówno PiS, jak i partie opozycyjne mają w tej izbie po 48 senatorów. - Jest więc pole do kompromisu i na to liczymy - dodał prezes PiS.

d14aju9

Na bagatelizowanie Senatu i próby ograniczenia jego roli prezes PiS nie może sobie pozwolić. Izba wyższa parlamentu zawsze była dla niego ważna.

Wybory 2019. PiS stracił Senat. Jarosław Kaczyński bronił izby wyższej

100 dni po poprzednich wyborach parlamentarnych prezes PiS podsumował działanie rządu i odniósł się do wyborów uzupełniających do Senatu. Kandydatką z ramienia jego partii została wtedy Anna Maria Anders, której udało się wywalczyć mandat.

- Senat jest instytucją ważną. Bardzo ważną, często poniżoną przez polskie dziennikarstwo, przez polską publicystykę. Są postulaty - kiedyś bardzo mocne, teraz troszkę ucichły - żeby Senat likwidować. To niedopuszczalny postulat z tego względu, że Senat jest tradycyjną instytucją polską, a tylko ludzie bardzo niemądrzy niszczą tradycję - tak prezes PiS bronił Senatu.

d14aju9

Wybory 2019. PiS stracił Senat. Politycy alarmowali już wiosną

Utraty Senatu politycy PiS obawiali się już pod koniec marca. Gdy dowiedzieli się o możliwym porozumieniu opozycji co do wystawienia kandydatów w poszczególnych okręgach, zaalarmowali Jarosława Kaczyńskiego, że po wyborach mogą stracić tam większość.

Prezes PiS uspokajał wtedy, że elektoraty opozycji się nie sumują, ale jak się okazało - obawy senatorów były słuszne. Podczas konwencji regionalnych Jarosław Kaczyński przypominał, że wybory do Senatu są również bardzo ważne, ale to nie wystarczyło.

d14aju9

Wybory 2019. PiS stracił Senat. To musiało zaboleć Jarosława Kaczyńskiego

Utrata większości w Senacie może być dla Kaczyńskiego bolesna także ze względów sentymentalnych. To właśnie w tej izbie zaczynał swoją karierę polityczną. W pierwszych wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku wywalczył mandat z okręgu elbląskiego. Stało się to w dużej mierze dzięki poparciu Lecha Wałęsy.

- Zostaliśmy wybrani do Senatu. Mnie powierzono przewodnictwo Komisji Praw Człowieka i Praworządności, do której zapisali się zarówno Leszek, jak i Jarek (Kaczyńscy - przyp. red.). Obaj byli doktorami prawa, Jarek - konstytucyjnego, Leszek - prawa pracy. Obaj byli jednak pochłonięci innymi zajęciami. Jarek budował koalicję OKP, ZSL i SD, która pozwoliła na powołanie rządu Mazowieckiego, zaś Leszek, objąwszy funkcję zastępcy Lecha Wałęsy w Związku (Solidarność), odbudowywał jego struktury organizacyjne - wspominał były wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj