Trwa ładowanie...
d2qkb98

Zanim drogi się rozeszły. To zdjęcie sprzed 28 lat pozwoliło Kaczyńskiemu wejść do polityki

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie zawsze czuł niechęć do prezydenta Lecha Wałęsy. 28 lat temu dzięki jego wsparciu został senatorem.
Share
Zanim drogi się rozeszły. To zdjęcie sprzed 28 lat pozwoliło Kaczyńskiemu wejść do polityki
Źródło: Solidarność
d2qkb98

Częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Polacy wybierali wtedy posłów i senatorów. Kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" na plakatach wyborczych przedstawiali swoje zdjęcia z Lechem Wałęsą.

W wyborach do Sejmu opozycja miała możliwość wystawienia kandydatów do 35 proc. miejsc. Wybory do Senatu były całkowicie wolne. Właśnie do izby wyższej startował Jarosław Kaczyński. "Solidarność" zdobyła 99 na 100 mandatów do izby wyższej polskiego parlamentu.

Jednym z powodów sukcesu obecnego prezesa PiS było to słynne zdjęcie.

Konflikt Wałęsa-Kaczyński

Jarosław Kaczyński zdobył mandat w ówczesnym województwie elbląskim. Do Senatu dostał się wtedy też jego brat, późniejszy prezydent RP, Lech Kaczyński. Prezes PiS w I kadencji izby wyższej parlamentu był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

d2qkb98

Później doszło do jego konfliktu z wybranym w 1990 roku na prezydenta Lechem Wałęsą. Kaczyński był ministrem stanu i szefem kancelarii Wałęsy. Następnie utworzył Porozumienie Centrum i żądał ustąpienia Lecha Wałęsy.

Ten konflikt doprowadził do końca znajomości prezesa PiS i legendarnego przywódcy "Solidarności" i oskarżeń o współpracę Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa jako TW "Bolek".

Źródło: WP Wiadomości

d2qkb98

Podziel się opinią

Share
d2qkb98
d2qkb98
Więcej tematów