Czarnek o maturzystach. Jednoznaczna reakcja po wynikach
Minister edukacji i nauki jest zadowolony z wyników tegorocznych matur. - To pokazuje, że ten system 8 plus 4, czyli osiem lat szkoły podstawowej oraz cztery lata liceum, bez gimnazjów, jest zdecydowanie bardziej efektywny - mówił Przemysław Czarnek.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała wyniki tegorocznych matur. Zgodnie z nimi 84,4 proc. abiturientów zdało egzamin dojrzałości. 11,3 proc. nie zaliczyła jednego przedmiotu i ma prawo do sierpniowej poprawki. Matury nie zdało 4,3 proc. uczniów.
W rozmowie z portalem i.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że wyniki są bardzo dobre - To najlepsze wyniki matur w ogóle, od wielu, wielu lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni - mówił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Natalia Kukulska o maturze i przyszłości córki
Stwierdził, że pokazuje to sens obecnego systemu. - System 8 plus 4, czyli osiem lat szkoły podstawowej oraz cztery lata liceum, bez gimnazjów, jest zdecydowanie bardziej efektywny. Jest więcej godzin w siatce na przygotowanie maturzystów. Więc trzeba ten system kontynuować - mówił.
Minister stwierdził, że egzaminy wcale nie były łatwe i pogratulował uczniom oraz nauczycielom.
Matura 2023. Dwie formuły
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane były w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystąpili tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących.
Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, szkoły artystyczne i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdawali maturę w starej formule (Formuła 2015).
Ile egzaminów musieli napisać abiturienci?
Niezależnie od formuły maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz z dwóch ustnych: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego.
Czytaj więcej: