Trwa ładowanie...

Wyniki matur 2020. Egzamin ósmoklasisty w przyszłym roku będzie przesunięty

Dariusz Piontkowski przyznał, że egzamin ósmoklasisty, który zazwyczaj odbywał się w kwietniu, teraz będzie przeprowadzony pod koniec maja. Odniósł się także do egzaminów maturalnych, które w tym roku zdało 74 proc. maturzystów. 17 proc. będzie miało szansę na poprawkę jeszcze w tym roku.

Wyniki matur 2020. Konferencja prasowa MEN i CKEWyniki matur 2020. Konferencja prasowa MEN i CKEŹródło: East News
d2mxvoj
d2mxvoj

Dariusz Piontkowski przyznał, że przeprowadzenie matur w tym roku było bezpieczne mimo epidemii koronawirusa w Polsce. Zaznaczył, że do egzaminu przystąpiły 259 272 osoby, czyli mniej więcej tylu uczniów, ile w poprzednich latach. W tym roku po raz pierwszy nie przeprowadzono egzaminów ustnych. Maturę 2020 zdało 74 proc. uczniów. Wyniki obejmuję tylko te osoby, które zadawały egzamin w czerwcu.

Matura w przyszłym roku w maju. Egzamin ósmoklasisty przesunięty

Szef MEN poinformował również, że o miesiąc zostanie opóźniony egzamin ósmoklasisty. Zazwyczaj odbywał się pod koniec kwietnia, a w przyszłym roku będzie przeprowadzony pod koniec maja. Piontkowski przyznał, że dyrektorzy szkół zgłaszali mu, że uczniowie po egzaminie są rozleniwieni. Termin egzaminu nie będzie wpływał na datę przeprowadzenia matury, która zazwyczaj odbywa się w maju.

Komentując wyniki matur Piontkowski stwierdził, że "część osób zlekceważyła egzamin". Ci, którym nie poszło, będą mogli jeszcze w tym roku przystąpić do egzaminu poprawkowego. Warunkiem jest jednak, że oblany został tylko jeden egzamin. 8 września będzie mogło do niego przystąpić 17 proc. maturzystów. Jeśli uczeń nie zdał z dwóch lub więcej egzaminów, wówczas do matury będzie mógł przystąpić dopiero w przyszłym roku. Taki los spotkał 9 proc. abiturientów.

Powrót do szkoły. Rzecznik rządu: rodzice piszą do nas listy

Wyniki matur 2020. 60 proc. zdawało jeden przedmiot dodatkowy

Na maturę 2020 przygotowano 388 arkuszy i 78 płyt. 60 proc. absolwentów przystąpiło tylko do jednego egzaminu dodatkowego. Co trzeci maturzysta zdawał dwa egzaminy, a co czwarty - 4. 5 proc. uczniów zdecydowało się przystąpić do 4 lub więcej egzaminów. Wśród najczęściej wybieranych przedmiotów przez maturzystów na rozszerzeniu były: j. angielski, j. polski, geografia, matematyka i biologia.

d2mxvoj

Najpopularniejszym językiem obcym był j. angielski, który zdało 92 proc. maturzystów. Potem uczniowie decydowali się zdawać z języka niemieckiego i rosyjskiego. J. polski również zdało 92 proc. uczniów. Słabiej poszła matematyka. Zdało ją 79 proc. maturzystów. Najwięcej osób maturę zdało w woj. małopolskim, mazowieckim i podlaskim. Najsłabiej poszła w woj. warmińsko-mazurskim, a potem kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Matura 2020. 345 przypadków unieważnienia egzaminu

345 egzaminów zostało unieważnionych. W 42 przypadkach powodem było wniesienie telefonu. Innymi powodami była niesamodzielność i doniesienia o ściąganiu (136 przypadków) lub zastrzeżenia uczniów o słaby odsłuch (142 przypadki). W sprawie matury na Podlasiu, gdzie miało dojść do przecieku, w dalszym ciągu jest prowadzone dochodzenie przez policję w Warszawie. Liczba unieważnionych egzaminów jest podobna do tych z poprzednich lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj