Wyniki matur 2020. Co z dochodzeniem w sprawie wycieku tematów?

Wyniki tegorocznych matur tuż tuż. A tymczasem część maturzystów nie wie, czy będzie musiała powtarzać egzamin, ze względu na prowadzone dochodzenie ws. wycieku tematów. Jak ustaliła Wirtualna Polska, prokuratura nikomu do tej pory nie postawiła zarzutów.

Wyniki matur 2020. Co z dochodzeniem w sprawie wycieku tematów?
Źródło zdjęć: © Slawomir Olzacki / Forum
Sylwester Ruszkiewicz

Postępowanie w sprawie przecieków przed egzaminami dojrzałości z języka polskiego (8 czerwca) oraz matematyki (9 czerwca) prowadzi od połowy czerwca Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Działania śledczych to wynik zawiadomienia złożonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tuż po egzaminach, których dotyczą wątpliwości.

Wyniki matur. Uczniowie czekają na rozstrzygnięcia

Wcześniej media informowały, że w tej sprawie wszczęto śledztwo. Z informacji uzyskanych przez Wirtualną Polskę w Prokuraturze Okręgowej okazuje się, że prowadzone jest nadal postępowanie przygotowawcze i dochodzenie.

- Postępowanie znajduje się na początkowym etapie. Z uwagi na konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego nie możemy udzielić informacji o poczynionych dotychczas ustaleniach. Pozyskiwane w sprawie informacje podlegają obecnie analizie i weryfikacji. Nikomu do tej pory nie postawiono zarzutów - informuje WP Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik warszawskiej prokuratury.

Śledczy prowadzenie czynności zlecili Komendzie Stołecznej Policji. Warszawscy policjanci przesłuchują świadków. Przesłuchania miały zakończyć się do końca lipca, ale, jak nieoficjalnie ustaliliśmy, nadal są kontynuowane. Jak ujawnił TVN24, z informacji śledczych wynika, że w zawiadomieniu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wskazana została osoba, "którą można typować jako odpowiedzialną za to zdarzenie".

Zobacz także: Biedroń ironicznie o planach rządu ws. strajku nauczycieli: mogą od razu wszystkim zaliczyć matury

Przypomnijmy: 8 czerwca przed egzaminem z języka polskiego zanotowano nagły wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne" oraz zadania: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów 'Wesela'".

Z kolei dzień później (9 czerwca) przed egzaminem z matematyki w mediach społecznościowych udostępniono zdjęcia z odpowiedziami na pytania zamknięte. Zadania zamieszczone na Twitterze i Facebooku pokrywają się z tymi na arkuszach CKE.

Najwięcej wyszukiwań zanotowano w Białymstoku, a szczyt popularności osiągnięto chwilę przed godziną 8. Przed godz. 9, czyli godziną rozpoczęcia egzaminu maturalnego, wspomniane frazy wyszukiwano również m.in. w województwach: mazowieckim czy małopolskim.

Wyniki matur. CKE może powtórzyć egzamin

Według dyrektora CKE Marcina Smolika, jeśli prokuratorskie postępowanie potwierdzi, że w jakiejś szkole czy wśród grupy uczniów był wcześniejszy dostęp do pytań, tam unieważnienie matury jest możliwe.

W tym roku egzaminy maturalne odbyły się później niż zwykle. Początkowo zaplanowane były na maj, lecz ze względu na pandemię koronawirusa zdecydowano o ich przełożeniu na czerwiec. 11 sierpnia pomiędzy godziną 8 i 10 wyniki matur będą dostępne na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Wtedy maturzyści będą mogli sprawdzić wyniki egzaminów maturalnych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)