Trwa ładowanie...

Wymiana w Syrii. Więźniowie zwalniani w zamian za zwłoki Rosjan

• Syryjski reżim uwalnia 169 więźniów politycznych
• Spodziewa się, że w zamian rebelianci wydadzą zwłoki pięciu rosyjskich żołnierzy
• W sierpniu rosyjski helikopter został zestrzelony w prowincji Idlib

Share
Wymiana w Syrii. Więźniowie zwalniani w zamian za zwłoki Rosjan
Źródło: PAP, Fot: Abaca
d1ekwzx

Syryjski reżim rozpoczął uwalnianie 169 więźniów politycznych w zamian za wydanie przez rebeliantów zwłok pięciu rosyjskich żołnierzy, których helikopter został w sierpniu zestrzelony przez rebeliantów w prowincji Idlib - podał adwokat zatrzymanych.

Według mecenasa Michela Chammasa zwolniono już 134 osoby z różnych zakładów karnych, a uwolnienie kolejnych zostało zapowiedziane przez władze.

d1ekwzx

Chodzi o więźniów określanych przez reżim mianem terrorystów - to słowo jest używane w odniesieniu do wszystkich przeciwników reżimu prezydenta Baszara el-Asada. W zamian za wypuszczenie ich na wolność rebelianci przetrzymujący wciąż zwłoki Rosjan zgodzili się na ich wydanie syryjskim władzom.

Chammas potwierdził, że zwolnienie więźniów następuje w ramach wymiany za zwłoki, ale nie chciał ujawnić, które ugrupowania brały udział w negocjacjach z rządem w Damaszku.

Rosyjski śmigłowiec został zestrzelony 1 sierpnia w prowincji Idlib na północnym wschodzie Syrii, niemal całkowicie opanowanej przez różne grupy rebelianckie skupione w koalicji zwanej Armią Podboju. Był to najpoważniejszy atak na rosyjskie siły biorące od września 2015 roku udział w wojnie w Syrii. W sumie zginęło dotąd 18 Rosjan.

- Ciała pilotów są w rękach Armii Podboju. Negocjacjami zajmuje się komisja, która wyda komunikat, gdy będzie wiadomo coś nowego - powiedział agencji AFP Ahmad Karra Ali, rzecznik grupy Ahrar al-Szam wchodzącej w skład koalicji.

- Dobrze traktujemy naszych więźniów i dbamy o zwłoki ofiar, ponieważ to jedyny sposób, by uzyskać zwolnienie naszych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy są więźniami reżimu - dodał.

d1ekwzx

Podziel się opinią

Share
d1ekwzx
d1ekwzx
Więcej tematów