Wyłowili skarby z dna Wisły zrabowane przez Szwedów
Po ponad 350 latach polscy naukowcy wyłowili z dna Wisły około 5 ton XVII-wiecznych skarbów - informuje TVN Warszawa. Jak głosi hipoteza, architektoniczne skarby leżą na dnie rzeki od zakończenia Potopu Szwedzkiego. Szwedzi na zatopioną łódź mogli ładować nawet do 30 ton fragmentów architektury. Ten skarb cały czas leży na dnie Wisły.
Dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii UW tłumaczy, że pod koniec XVII wieku Szwedzi rabowali dzieła sztuki w Warszawie i spławiali je statkami do Gdańska. - Czasami jednak łodzie były przeładowane i tonęły - dodaje.
O skarbach, jakie kryje Wisła było już głośno w 1906 r. Wtedy to warszawscy piaskarze wyłowili część zatopionych fragmentów i detali architektonicznych. Do przeszukiwania dna rzeki powrócono po ponad 100 latach - w 2009 r.
Przez ponad dwa lata grupa archeologów i badaczy próbowała namierzyć resztę obiektów "zgubionych" przez Szwedów ok. 1655 r. W końcu udało się ustalić, że skarby mogą spoczywać na wysokości Cytadeli, co okazało się prawdą.
Niestety prace zostały wstrzymane - przez Warszawę przetoczyła się fala powodziowa, która zasłoniła namierzone obiekty. Na szczęście napływ wody nie zmienił położenia większych skarbów i w listopadzie naukowcy mogli rozpocząć wielkie łowy. Płetwonurkowie z pomocą dźwigu wyciągnęli skarby ukryte na dnie rzeki.
Co zgubili Szwedzi w Wiśle? - Po tym co nam się udało wyłowić z rzeki, widać, że są to fragmenty posadzek, łuków, kawałki loggi, różnych większych budowli. To są gzymsy, to są parapety. W zasadzie wszystko co było marmurowe, co można było zdjąć z wnętrz pałacowych, z wnętrz zamkowych. Na 90% mamy tu do czynienia z rzeczami z wczesnej fazy budowy Zamku Królewskiego - powiedział dr Hubert Kowalski.
Kowalski podkreśla, że znalezisko jest bezcenne. Świadczy o tym m.in. dobrze zachowany herb rodowy Wazów datowany na 1610 r.
Wyłowione skarby trafią najprawdopodobniej do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Wcześniej zostaną dokładnie zbadane i oczyszczone.