Trwa ładowanie...
d49y1zi
d49y1zi

Wyjątkowe odkrycie pod największą rzeką świata

Brazylijscy naukowcy odkryli podziemną rzekę płynącą pod Amazonką. Przepływa z zachodu na wschód kraju na głębokości około czterech tysięcy metrów. Nową rzekę nazwano Hamza. O odkryciu poinformowało Brazylijskie Narodowe Obserwatorium.
Share
d49y1zi

Ekipa naukowców pod kierunkiem Elizabeth Pimentel zbadała 241 odwiertów wykonanych w Amazonii przez Patrobras - narodowego naftowego giganta. Rzeki różnią się między sobą. Podziemna płynie znacznie wolniej i kończy swój bieg głęboko pod dnem oceanu.

"To najprawdopodobniej ta rzeka jest przyczyną niskiego zasolenia wód w okolicach ujścia Amazonki"- głosi oświadczenie Narodowego Obserwatorium.

Amazonka to rzeka o największym średnim przepływie wody na Ziemi. Według niektórych źródeł, jest też najdłuższą rzeką świata, zostawiając w tyle Nil o 200 kilometrów. Rzeka ta posiada także największe dorzecze i największe zasoby wodne, dlatego wokół niej rosną najrozleglejsze lasy tropikalne.

W biegu dolnym szerokość Amazonki może dochodzić nawet do 100 kilometrów. Tak duże masy słodkiej wody powodują wysładzanie wody oceanicznej w odległości nawet 400 kilometrów od ujścia.

d49y1zi

Podziel się opinią

Share
d49y1zi
d49y1zi
Więcej tematów