PolskaWydano pierwszą w Polsce antologię zinów

Wydano pierwszą w Polsce antologię zinów

Tysiąc tytułów "podziemnych" wydawnictw niezależnych znalazło się w pierwszej "Antologii zinów 1989 - 2001", którą zaprezentowano w piątek w Kielcach na I Spotkaniach ze Sztuką Drugiego Obiegu.

07.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Antologie zinów 1989 - 2001" opracował student historii Akademii Świętokrzyskiej Dariusz Ciosmak. Korzystał ze zbiorów własnych oraz katalogu Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ w Krakowie.

W publikacji znalazły się informacje na temat około tysiąca wydawnictw "podziemnych" dotyczących anarchizmu, antyfaszyzmu, muzyki, praw zwierząt i ekologii oraz art-zinów i zinów komiksowych.

Autor antologii podkreślił, że jego publikacja stanowi wstęp do szerszego opracowania. Za dwa - trzy lata ukaże się całościowa encyklopedia zinów, którą opracowuje razem z dr Wojciechem Kajtochą z Ośrodka Badań Prasoznawczych.

Zdaniem dr Kajtochy, który na Spotkaniach wygłosił wykład na temat historii, specyfiki i rodzajów wydawnictw "podziemnych" w Polsce, obieg zinowy to kontestacja, głos mniejszości. Pierwsze ziny w Polsce powstały pod koniec lat 70. Najwięcej ukazywało się w pierwszej połowie lat 90. Według oceny dr Kajtochy, wydano wtedy około 2,5 tys. tytułów zinów.

"Antologię zinów" wydano dzięki pomocy finansowej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. (mk)

niezależnewydawnictwapodziemne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)