PolskaWychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego

Wychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego

12 i 13 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "Wychowanie przez świat fikcyjny dla świata rzeczywistego".

17.10.2006 13:21

Konferencja odwołuje się do przesłania tekstów i myśli Romany Miller – Profesor Uniwersytetu Gdańskiego – w 100-lecie urodzin. Spotkanie naukowe pedagogów i twórców sytuuje się w cyklu poszukiwań zainicjowanych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w 2002 roku, nt. "Gdańskie rodowody pedagogiczne – geneza", kontynuacje, inspiracje, przemieszczenia znaczeń wychowawczych. Ta konferencja wiąże się także z jubileuszem Uniwersytetu Gdańskiego, jubileuszem Wydziału Nauk Społecznych UG i Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

Przesłaniem konferencji jest poszukiwanie współczesnych pól doświadczeń edukacyjnych (wspólnych i rozbieżnych, dynamicznych i statycznych), na pograniczu świata realnego i świata fikcji. Te szczególnym relacje przedstawionę będą poprzez pryzmat pedagogiki rozumianej ogólnie jako pais–ago (edukacyjne prowadzenie człowieka), jak również przez pryzmat sztuki, ale także przez optykę pedagogik szczegółowych: wczesnoszkolnej, przedszkolnej, resocjalizacyjnej, specjalnej, mediów, artystycznej - szukając w ich podejściach sięgania do owych splotów realności i fikcji. Stąd w namyśle i dyskursie konferencji organizatorzy zamierzają: przyjrzeć się złożonym spojrzeniom na współczesne problemy edukacji i wychowania, postawić pytania o nowe locus educandi, o nowe związki fantazmatyczności, wyobraźni i myślenia, przeżywania świata, nowe wymiary uczenia się. Spotkanie znawców sztuki i pedagogów przewidywane w czasie konferencji zakłada niezbędność postawienia pytania o konteksty współczesnych inspiracji wychowania,
szczególnie o rolę świata fikcyjnego.

Konferencja adresowana jest do środowisk naukowych i artystycznych, pracowników placówek oświatowych, wychowawczych, studentów oraz do tych, którzy w kształtowaniu wyobraźni dostrzegają istotny czynnik konstruowania tożsamości otwartej i tych, którzy zdolność do „wyobrażenia niemożliwego” postrzegają w kategoriach kompetencji niezbędnych do świadomego i twórczego uczestnictwa w otaczającej rzeczywistości. Znaczącym tłem konferencji będzie wystawa pt. "Manipulacje. O Ekonomii kłamstwa"

Organizatorami konferencji są Instytut Pedagogiki UG i Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. (ak)

Więcej informacji o konferencji i warunkach uczestnictwa na stronie Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)