Trwa ładowanie...

Eksplozje Nord Stream. Media ujawniły: "Ślad wiedzie do firmy w Polsce"

Wybuchy rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim pozostają zagadką. Nowe światło na sprawę rzucają świeże ustalenia mediów, które połączyły siły, by dowiedzieć się więcej w sprawie eksplozji. Według dziennikarzy śledczy z Niemiec mają trop prowadzący do Polski.

Zdjęcia wykonane z dronów po katastrofie na bałtyckiej infrastrukturze gazowej Nord StreamZdjęcia wykonane z dronów po katastrofie na bałtyckiej infrastrukturze gazowej Nord StreamŹródło: Getty Images, fot: 2022 Anadolu Agency
d323p0h
d323p0h

"Süddeutsche Zeitung", NDR, WDR, szwedzka gazet "Expressen", polski serwis Frontstory.pl oraz duński dziennik "Berlingske" bacznie przyglądają się sprawie wybuchów na bałtyckich podwodnych sieciach przesyłu gazu Nord Stream. Rurociąg o długości 1234 kilometrów, zbudowany na dnie Bałtyku w celu przesyłania gazu ziemnego z Rosji do Niemiec, sfinansowany przez Gazprom i kilka europejskich firm energetycznych, został naruszony eksplozjami pod koniec września 2022 roku.

Sabotaż na Nord Stream. Jeden trop wiedzie do firmy w Warszawie

Jak podaje szwajcarska gazeta "Tagesanzeiger", niemieccy śledczy skierowali wzrok na pewną firmę zarejestrowaną w Polsce i dostrzegają jej związki z wybuchami na Nord Stream. Według tych ustaleń przedsiębiorstwo mające siedzibę w Warszawie może być jednym z ogniw w sprawie eksplozji.

Według wspólnych ustaleń dziennikarzy z Polski, Niemiec, Szwecji i Danii warszawski szlak prowadzi dalej - prosto do Ukrainy. Niemiecki prokurator generalny Peter Frank z Karlsruhe, który od października 2022 roku pracuje nad sprawą, wstępnie postawił tezę o sabotażu. Do działań śledczych zza Odry przyłączyła się Dania i Szwecja.

d323p0h

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostrzał z ciężkiej artylerii trwał cały dzień. Celem wagnerowcy

Według dziennikarzy pod uwagę brany jest każdy wariant. W czasie wybuchów w pobliżu rurociągu znajdowało się wiele rosyjskich statków. Ale uważnie badany jest też wątek związany z wyczarterowanym jachtem Andromeda, na której pokład wsiadło w porcie Hohe Düne na północ od Rostocku pięciu mężczyzn i jedna kobieta.

Ekskluzywna jednostka morska kręcić się miała w pobliżu Wiek auf Rügen i duńskiej wyspy Christiansø, niedaleko miejsca, w którym doszło do eksplozji rurociągu.

d323p0h

Eksplozje Nord Stream. Biała furgonetka z polskimi rejestracjami

Jak podaje "Tagesanzeiger", naoczni świadkowie zarejestrowali, że załoga, która zaokrętowała się na pokład Andromedy, przyjechała białą furgonetką z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Później zespoły śledczych znajdą w kabinie statku pozostałości materiału wybuchowego nadającego się do użytku pod wodą.

Zdaniem dziennikarzy za wynajęciem Andromedy stać ma firma zajestrowana w Warszawie prawdopodobnie przez obywateli Ukrainy. Wśród dowodów, zebranych przez śledczych, jest e-mail z prośbą o rezerwację statku, wysłany do niemieckiej firmy Mola Yachting w Rugii z firmowego konta z Warszawy.

Wybuchy Nord Stream. Tajemnicza firma założona w Polsce

Firma założona w 2016 roku przez dwóch Ukraińców należy teraz do 32-letniej kobiety z miasta Kercz na okupowanym przez Rosję Krymie. Ta miała w ostatnim czasie zmienić nazwisko i obywatelstwo na rosyjskie. Niemieckie służby bezpieczeństwa uważają, że kobieta jest przykrywką dla kilku biznesów w Polsce.

Drugi trop zaprowadził niemieckich śledczych do Ukrainy, ale również do Rumunii. Jednym z uczestników rejsu Andromedy był niejaki Stefan Marcu. Prawdziwy właściciel tego nazwiska i paszportu, którego użyto podczas wynajęcia łodzi, przebywał w tym czasie w swoim kraju, ma alibi i twierdzi, że skradziono mu tożsamość.

d323p0h

"Süddeutsche Zeitung" zastanawia się, czy prawdopodobny udział obywateli Ukrainy w sabotażu może świadczyć o zaangażowaniu ukraińskich sabotażystów w akcję eksplozji na Nord Stream. Nawet jeśli dowody mogłyby wskazywać na zaangażowanie w wysadzenie trzech z czterech rur gazociągów Nord Stream obywatela lub obywateli Ukrainy, to nie działo się to za przyzwoleniem ukraińskiego rządu i wywiadu wojskowego. Prezydent Wołodymyr Zełenski zajął stanowisko w tej sprawie i stanowczo zaprzeczył, by władze w Kijowie planowały tę operację. Polska i USA również nie biorą odpowiedzialności za ataki.

Prokurator federalny nie komentuje toczącego się śledztwa, tym bardziej że sprawa dotyczy działań wywiadowczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d323p0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d323p0h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj