Trwa ładowanie...

Wybuchł największy wulkan Europy - popiół utrudnia loty

W czwartek doszło to potężnego wybuchu znajdującego się w pobliżu włoskiego miasta Katania wulkanu Etna. Z sycylijskiego wulkanu wydobyły się chmury gorącego popiołu, wypływa z niego też lawa. Wybuch spowodował problemy na lotnisku Fontanarossa w Katanii.

Share
Wybuchł największy wulkan Europy - popiół utrudnia loty
Źródło: PAP/EPA, Fot: DAVIDE CAUDULLO
d1bwuit

Do erupcji Etny doszło nad ranem. Chmura popiołu i ognia wystrzeliła na wysokość ok. 3 tys. m.n.p.m - informuje serwis palermo.repubblica.it. Instytut Geofizyki i Wulkanologii w Katanii poinformował, że zaobserwowano też lawę, wypływającą z południowo-wschodniego krateru.

d1bwuit

Erupcja wulkanu trwała kilka godzin, około 8.00 rano wulkan zaczął się uspokajać i po kilku godzinach zamilkł. Obecnie wiatr kieruje wydobywającą się z Etny chmurę popiołu kilka kilometrów w stronę morza - na południe i południowy wschód.

Jak poinformowało biuro prasowe lotniska w Katanii, wybuch wulkanu spowodował problemy na lotnisku Fontanarossa, jednak nie na tyle poważne, aby należało się niepokoić. Władze lotniska poinformowały, że ewentualne przesunięcia godzin lotów będą zależały od tego, w którą stronę przesunie się chmura pyłu.

To pierwsza tak potężna erupcja Etny w tym roku. W zeszłym roku wulkan wybuchał 18 razy.

d1bwuit

Podziel się opinią

Share
d1bwuit
d1bwuit
Więcej tematów