Trwa ładowanie...

Wybory w Rosji bez oficjalnych wyników. Wstrzymany komunikat

Rosjanie w najbliższym czasie nie poznają oficjalnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich. Zwycięstwo Władimira Putina jest oczywiście pewne, ale Centralna Komisja Wyborcza odłożyła wydanie stosownego komunikatu.

Share
Wybory w Rosji bez oficjalnych wyników. Wstrzymany komunikat
Źródło: PAP/EPA
d3q9l5b

Urzędnicy Komisji poinformowali, że oficjalny komunikat opublikują dopiero po tym, jak sprawdzą wszystkie skargi dotyczące złamania ordynacji wyborczej. A takich zawiadomień jest kilkaset.

Jak podaje polskieradio.pl, dotyczą one m.in. zmuszania obywateli do udziału w głosowaniu i skreślania konkretnego kandydata, dorzucania nielegalnych głosów do urn, wielokrotnego głosowania przez te same osoby i utrudniania pracy obserwatorom w lokalach. Skargi złożyli przedstawiciele sztabów kandydatów oraz organizacje monitorujące prawidłowy przebieg wyborów.

- Nie będziemy śpieszyć się z ogłoszeniem oficjalnych wyników, zanim nie sprawdzimy zgłoszeń, które są związane z możliwymi naruszeniami prawa - stwierdziła Ełła Pamfiłowa, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej.

Zobacz także: Uwielbiamy Czechów, a nienawidzimy … zobacz najnowszy ranking!

Dane z 99 proc. komisji

Przypomnijmy, z cząstkowych danych zebranych przez Komisję wynika, że Władimir Putin otrzymał 76,65 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli Paweł Grudinin z Partii Komunistycznej (11,82 proc. głosów), nacjonalista Władimir Żyrinowski (5,68 proc.) i dziennikarka telewizyjna Ksenia Sobczak (1,66 proc.).

Pozostali czterej kandydaci zdobyli 1 proc. lub mniej. Byli to liberał Grigorij Jawliński, nacjonalista Siergiej Baburin, kandydat komunistów Maksim Suraikin, a także centrysta Borys Titow. Frekwencja w wyborach była wyższa niż 67 proc.

Władimir Putin będzie rządził przez kolejne sześć lat. Już po pierwszych wynikach exit poll Putin podziękował wszystkim wyborcom i wyraził wdzięczność za zaufanie i nadzieję.

d3q9l5b

Podziel się opinią

Share
d3q9l5b
d3q9l5b
Więcej tematów