Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. PKW rozlosowała numery list ogólnopolskich

We wtorek 12 marca 2024 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się losowanie numerów list wyborczych dla kandydatów na radnych. Udział w nim wzięły jednak wyłącznie te komitety, które spełniły warunek zarejestrowania list kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych w wyborach do wszystkich sejmików województw, w tym przynajmniej jednej listy do każdego sejmiku.

PKW wylosowała numery list wyborczych komitetów na wybory samorządowe 2024PKW wylosowała numery list wyborczych komitetów na wybory samorządowe 2024Źródło: PAP, fot: Rafał Guz
d1j1ok9
d1j1ok9

Losowanie numerów list wyborczych to jeden z punktów kalendarza wyborczego na wybory samorządowe. Jako pierwszym, numery przydzielono tym komitetom, które spełniły ustawowe warunki i mają zasięg ogólnopolski. Jak podała PKW, takich komitetów jest sześć.

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Numery list w wyborach samorządowych. Dane PKW

Jak wynika z kalendarza wyborczego 2024, losowanie numerów list wyborczych powinno odbyć się najpóźniej 25 dni przed wyborami - w przypadku komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Jak podaje PKW, w wyniku losowania, sześciu komitetom spełniający wspomniany warunek przyznano następujące numery list:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziś Polska nie weszłaby do NATO? "Pewnie nie bylibyśmy przyjęci"

  • Lista Nr 1 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
  • Lista Nr 2 - Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
  • Lista Nr 3 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Lista Nr 4 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica
  • Lista Nr 5 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
  • Lista Nr 6 - Komitet Wyborczy Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy".
d1j1ok9

Numery list wyborczych dla komitetów, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez PKW, zostaną przyznane najpóźniej do piątku 15 marca. Do poniedziałku 18 marca natomiast numery list wyborczych muszą zostać przyznane tym komitetom, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu i nie został im nadany numer listy.

Wybory samorządowe 2024. Kogo wybierzemy w kwietniu?

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024. Głosowanie potrwa od 7:00 do 21:00. W jego trakcie wyborcy będą mogli oddać głosy na kandydatów do rad gmin, powiatów (a także miast na prawach powiatu) oraz sejmików województw. W Warszawie przeprowadzone zostaną dodatkowo wybory do rad dzielnic i osiedli.

W całej Polsce odbędą się również wybory na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. W przypadku, gdy pierwsza tura głosownia nie przyniesie rozstrzygnięcia, a więc żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 procent ważnie oddanych głosów, dwa tygodnie po pierwszej turze odbędzie się II tura wyborów samorządowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1j1ok9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j1ok9
Więcej tematów