Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie. Pierwsze głosy już oddane. "Zaskoczyło nas zainteresowanie głosowaniem"

Pierwsze głosy w wyborach prezydenckich 2020 zostały już oddane. Wrzucono je do skrzynek pocztowych oraz urn wystawionych w urzędach gmin Marklowice i Baranów. Przy dużym zainteresowaniu wyborców odbywają się tam wybory korespondencyjne.

Share
Wybory prezydenckie. Pierwsze głosy już oddane. "Zaskoczyło nas zainteresowanie głosowaniem"
Źródło: East News
d23of7f

- Poczta już raz opróżniała wypełnione pakietami skrzynki pocztowe. Mieszkańcy cały czas przychodzą do urzędu i wrzucają pakiety, do wystawionej skrzyni. Z kolei po zamknięciu urzędu, głosy będzie można przekazać bezpośrednio komisji. Jutro lokale wyborcze będą u nas otwarte - dodaje mówi Wirtualnej Polsce pracownik z Urzędu Gminy w Marklowicach (woj. śląskie), który dyżuruje podczas głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

Według jego relacji zainteresowanie udziałem w wyborach jest bardzo duże. W Marklowicach uprawnionych do oddania głosu w wyborach prezydenckich jest 4268 osób. Gmina przygotowała 2948 pakietów wyborczych oraz wydawała 104 zaświadczenia do głosowania.

Kilka pakietów wyborczych czeka jeszcze na odbiór w urzędzie. Zostały one przygotowane jeszcze dziś. Chodzi o wyborców, którzy zgłosili, iż mimo deklaracji chęci uczestniczenia w wyborach, nie otrzymali swojego pakietu w terminie.

d23of7f

Wybory prezydenckie. Pierwsze głosy oddane

Głosowanie w wyborach prezydenckich odbywa się również w gminie Baranów w Wielkopolsce. - Pierwsze głosy odebraliśmy już w środę i czwartek. Bardzo dużo osób oddało pakiety wyborcze w piątek. Nie wiem, ile dokładnie oddano głosów. Zostaną one przeliczone w komisjach wyborczych - informuje WP Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt gminy Baranów w woj. wielkopolskim.

Wójt podkreśla, że w Baranowie zapowiada się wysoka frekwencja. 3923 wyborców otrzymało pakiet do głosowania, a 254 osoby uzyskały zaświadczenia do głosowania w komisjach poza własnym miejscem zamieszkania.

Zobacz też: Jest lek na koronawirusa? Wirusolog ma radę dla kolegów

Wybory 2020 w cieniu epidemii

Baranów i Marklowice to jedynie gminy w Polsce, gdzie wybory prezydenckie odbywają się tylko poprzez głosowanie korespondencyjne. Taką rekomendację wydał Minister Zdrowia, powołując się analizę ryzyka zakażeń koronawirusem. Baranów znajduję się tuż obok ogniska zakażeń pracowników fabryki mebli w Kępnie. Z kolei Marklowice to jedna z gmin, gdzie mieszkają górnicy z ogniska zakażeń w kopalniach. Jako uzasadnienie minister podał wysoki wskaźnik zapadalności przekraczający 100 przypadków na 10 000 mieszkańców.

"Byłeś świadkiem wypadku na S8? Skontaktuj się z nami lub prześlij nam materiały przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d23of7f

Podziel się opinią

Share
d23of7f
d23of7f
Więcej tematów