Trwa ładowanie...
d4k7vof

Wybory prezydenckie. Co z nowym oświadczeniem majątkowym Rafała Trzaskowskiego?

Nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski nie ujawnił do tej pory oświadczenia majątkowego za 2019 rok. Jak ustaliła Wirtualna Polska, umożliwiły mu to przepisy ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Trzaskowski zarabia jako prezydent Warszawy ok 12,5 tys. zł brutto
Rafał Trzaskowski zarabia jako prezydent Warszawy ok 12,5 tys. zł brutto (PAP)
d4k7vof

Co roku o tej porze mogliśmy zapoznać się z oświadczeniami majątkowymi za poprzednie lata. Jako pierwsi ujawniali swój stan posiadania samorządowcy: prezydenci miast, burmistrzowie oraz radni. Tym razem na ujawnienie majątku lokalnych włodarzy poczekamy. Wszystko przez przepisy, które weszły w życie w związku z epidemią koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Przepisy ws. oświadczeń

- Zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 termin składania oświadczeń majątkowych za 2019 rok został wydłużony do 31 maja 2020 r. Oświadczenie majątkowe Rafała Trzaskowskiego, prezydenta stolicy, zostanie zamieszczone w ustawowym terminie w Biuletynie Informacji Publicznej-informuje Wirtualną Polskę rzecznik stołecznego Ratusza Karolina Gałecka.

d4k7vof

Zobacz wideo: Wybory 2020. Cezary Tomczyk pytany o komisarza w stolicy: Warszawa jest zabezpieczona

Nie tylko Trzaskowski skorzystał z tego przepisu. Sprawdziliśmy inne duże miasta w Polsce. Również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie ujawnili swoich rozliczeń za 2019 rok.

Wyjątkiem wśród włodarzy dużych miast okazał się Tadeusz Truskolaski, który złożył oświadczenie majątkowe pod koniec kwietnia br. Prezydent Białegostoku zarobił w ubiegłym roku 209,9 tys. zł. Z czego w urzędzie 140,9 tys. zł, a na uczelni 69 tys. zł.

d4k7vof

Ile zarabia Trzaskowski jako prezydent stolicy? Zgodnie z przepisami jego zarobki określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. Wynika z niego, że prezydentowi przysługuje kwota zasadnicza - 5,2 tys. złotych, dodatek funkcyjny w wysokości 2,5 tys. złotych oraz dodatek specjalny, który nie może przekraczać 50 proc. łącznej sumy "podstawy" i dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że obecne wynagrodzenie prezydenta Warszawy to ok. 12 525,94 zł brutto.

Wybory prezydenckie. Deklaracja Trzaskowskiego

Przypomnijmy, że polityk Platformy na okres kampanii zapowiedział, że weźmie urlop w Ratuszu. - Dzisiaj przez te ostatnie miesiące zarządzałem Warszawą, pracując w ratuszu, ale olbrzymia większość spotkań odbywała się zdalnie. I okazuje się, że można zarządzać zdalnie miastem w sposób efektywny - przekonywał. (...) I prowadzić kampanię wyborczą jednocześnie, dlatego, że ta kampania dzisiaj wygląda inaczej. (...) Powiedziałem jasno, że kiedy mnie nie będzie w Warszawie fizycznie, będę się zajmował kampanią poza Warszawą, wtedy będę na urlopie - zapowiedział Trzaskowski w TOK FM.

Z kolei prezydent Polski nie musi brać urlopu, ani ujawniać swojego oświadczenia majątkowego. Ani tym bardziej rozliczenia podatkowego za ubiegły rok. Na podstawie medialnych informacji wiemy natomiast, ile zarabia. Według danych za 2018 rok, na zarobki głowy państwa składają się: średnie miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12 525,94 zł brutto, średni miesięczny dodatek funkcyjny w kwocie 5 368,26 zł brutto oraz średni miesięczny dodatek stażowy, który wyniósł 2 505,19 zł brutto. Łącznie głowa państwa zarabia ok. 20,2-20,4 tys. zł brutto.

Z przepisu o możliwości złożenia oświadczenia majątkowego za 2019 rok do końca maja - podobnie jak samorządowcy - skorzystali członkowie rządu, posłowie oraz senatorowie. Najszybciej rozliczenia za ubiegły rok będą dostępne w połowie czerwca br.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4k7vof

Podziel się opinią

Share
d4k7vof
d4k7vof
Więcej tematów