Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. TVP rozlicza się z czasu przyznanego politykom. Najbardziej promowany? Nietrudno zgadnąć

Najczęściej pojawiającym się politykiem w TVP był Andrzej Duda - wynika z danych publicznego nadawcy odnoszących się do maja 2020 roku. Tylko kanał TVP Info pokazał 599 wypowiedzi prezydenta, poświęcając mu 18 godzin czasu antenowego. Spośród innych kandydatów w wyborach prezydenckich najwięcej, bo 100 cytatów, miała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wybory prezydenckie 2020. TVP rozlicza się z czasu przyznanego politykom. Najbardziej promowany? Nietrudno zgadnąćŹródło: PAP
d2lgqmr
d2lgqmr

Andrzej Duda był najczęściej cytowanym politykiem na antenach TVP 1, TVP 2 i TVP Info. To dane podane przez samą publiczną telewizję, która publikuje miesięczne zestawienia czasu wystąpień przedstawicieli władz państwowych i partii politycznych.

- Wątpię, by ktokolwiek w Polsce spodziewał się innego wyniku. Trudno o większą oczywistość jak stwierdzenie, że telewizja publiczna wspiera w wyborach Andrzeja Dudę - komentuje prof. Radosław Sajna, medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Przy czym cytaty wystąpień innych kandydatów wcale nie oznaczają, że oddano im pole do prezentacji swoich programów politycznych. Byli przecież wspominani w TVP w kontekście ośmieszających ich wpadek czy wypominania kontrowersyjnych decyzji. Choćby Władysław Kosiniak- Kamysz pojawiał się w TVP jako były minister i autor podniesienia wieku emerytalnego - zauważa.

Zobacz także: Debata prezydencka 2020. Jarosław Gowin: Andrzej Duda musi być sobą

Podkreśla, że gdyby z kolei TVN opublikował podobne dane, wówczas to urzędujący prezydent przodowałby w liczbie krytycznych materiałów. - Narracje obu stacji różnią się tak dalece, że gdyby przeciętny wyborca stale oglądał główne programy informacyjne, pogubiłby się w tym przekazie - dodaje prof. Sajna.

d2lgqmr

Wybory 2020. Andrzej Duda i kandydaci w TVP 1

W maju na antenie TVP1 zestawienia wystąpień i czasu poświęconego politykom wyglądały następująco:

  • Andrzej Duda jako urzędujący prezydent i zarazem kandydat miał łącznie 103 wystąpienia, które zajęły 61 minut i 51 sekund
  • Małgorzata Kidawa Błońska była cytowana 14 razy (9 minut i 29 sekund)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz miał 10 wystąpień (7 min i 51 sekund)
  • Robert Biedroń miał 9 wystąpień (7 minut i 54 sekundy)
  • Szymon Hołownia pojawił się 8 razy (7 minut i 22 sekundy)
  • Krzysztof Bosak miał 7 wystąpień (6 minut i 58 sekund)

W maju odbyła się w TVP debata prezydencka. Powyższe zestawienie uwzględnia po 6 minut czasu antenowego przyznanego w trakcie wydarzenia każdemu z jej uczestników. Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno i Stanisław Żółtek poza debatą pokazywani byli w TVP 1 sporadycznie, krócej niż przez minutę. TVP nie uwzględniła w zestawieniu wystąpień Rafała Trzaskowskiego, który w roli nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej pojawił się 15 maja.

Krzysztof Bosak i blokada medialna

Zestawienie przynajmniej częściowo potwierdza skargi na "blokadę medialną", o której niedawno wspominał Krzysztof Bosak z Konfederacji. Jego zdaniem duże stacje telewizyjne, jak TVN i TVP, unikają przedstawiania jego wystąpień na antenach i nie zapraszają go do indywidualnych wywiadów. Dlatego na jego spotkaniach wyborczych pojawiają się głównie młode osoby, które znają kandydata z internetu i mediów społecznościowych. Krzysztof Bosak, który w sondażach prezydenckich zajmuje zazwyczaj czwarte miejsce, pod względem czasu wystąpień w TVP zajmuje szóste.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d2lgqmr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lgqmr
Więcej tematów