Trwa ładowanie...
d4g6mht

Wybory prezydenckie 2020. "Teatr, który potrzebny jest prezydentowi"

- Posiedzenie Rady Gabinetowej zwołano tylko po to, aby Andrzej Duda pokazał się jako troskliwy polityk. To taki teatr, który prezydentowi jest potrzebny - ocenił Leszek Miller. Były premier dodał, że liczy na przełożenie terminu wyborów prezydenckich.
Share
Wybory prezydenckie 2020. Były premier Leszek Miller (zdj. arch.)
Wybory prezydenckie 2020. Były premier Leszek Miller (zdj. arch.)Źródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d4g6mht

- Podstawą każdych wyborów jest równość szans, a w tym wypadku ona jest fikcją. Nie chcę wypowiadać się za opozycję, bo każdy kandydat musi podjąć samodzielną decyzję. Widać, że tylko prezydent jako jedyny prowadzi kampanię, reszta albo zawiesiła - mówił w Polsat News Leszek Miller. Europoseł "nadal liczy", że prezydent podejmie stosowne procedury.

- Wybory nie powinny się odbyć z wielu przyczyn. Z jednej strony to względy konstytucyjne, inna sprawa, że będzie problem ze zgromadzeniem członków do komisji. Trzeba też spełnić szereg innych procedur i obawiam się, że tego nie da się zrobić nawet za miesiąc czy dwa - oszacował były premier.

Według dawnego przewodniczącego SLD reakcja polskiego rządu na pandemię koronawirusa była spóźniona. - Polskie władze, szczególnie na początku kryzysu, miały tendencję do lekceważenia. Widać także problemy w pewnych obszarach, gdzie państwo zawodzi - mówił Leszek Miller. - To co się dzieje w szpitalach, mówię tu chociażby o brakach tak prozaicznych rzeczy jak maseczki, to dowód na to, że państwo polskie nie było do takiej skali epidemii przygotowane - dodał.

d4g6mht

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

Wybory prezydenckie 2020. Elekcja w cieniu pandemii

Zgodnie z rozporządzeniem Marszałek Sejmu wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury. Ta wypada 24 maja.

d4g6mht

W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy oba te terminy nie powinny zostać przesunięte ze względu na pandemię koronawirusa. Wątpliwości rozwiała Marszałek Sejmu. - Nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich na inny termin. Data 10 maja jest niezagrożona - stwierdziła Elżbieta Witek. Jak dodała, "państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d4g6mht

Podziel się opinią

Share
d4g6mht
d4g6mht
Więcej tematów