Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. "Teatr, który potrzebny jest prezydentowi"

- Posiedzenie Rady Gabinetowej zwołano tylko po to, aby Andrzej Duda pokazał się jako troskliwy polityk. To taki teatr, który prezydentowi jest potrzebny - ocenił Leszek Miller. Były premier dodał, że liczy na przełożenie terminu wyborów prezydenckich.

Share
Wybory prezydenckie 2020. "Teatr, który potrzebny jest prezydentowi"
Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d2i8bcy

- Podstawą każdych wyborów jest równość szans, a w tym wypadku ona jest fikcją. Nie chcę wypowiadać się za opozycję, bo każdy kandydat musi podjąć samodzielną decyzję. Widać, że tylko prezydent jako jedyny prowadzi kampanię, reszta albo zawiesiła - mówił w Polsat News Leszek Miller. Europoseł "nadal liczy", że prezydent podejmie stosowne procedury.

- Wybory nie powinny się odbyć z wielu przyczyn. Z jednej strony to względy konstytucyjne, inna sprawa, że będzie problem ze zgromadzeniem członków do komisji. Trzeba też spełnić szereg innych procedur i obawiam się, że tego nie da się zrobić nawet za miesiąc czy dwa - oszacował były premier.

Według dawnego przewodniczącego SLD reakcja polskiego rządu na pandemię koronawirusa była spóźniona. - Polskie władze, szczególnie na początku kryzysu, miały tendencję do lekceważenia. Widać także problemy w pewnych obszarach, gdzie państwo zawodzi - mówił Leszek Miller. - To co się dzieje w szpitalach, mówię tu chociażby o brakach tak prozaicznych rzeczy jak maseczki, to dowód na to, że państwo polskie nie było do takiej skali epidemii przygotowane - dodał.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

Wybory prezydenckie 2020. Elekcja w cieniu pandemii

Zgodnie z rozporządzeniem Marszałek Sejmu wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury. Ta wypada 24 maja.

d2i8bcy

W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy oba te terminy nie powinny zostać przesunięte ze względu na pandemię koronawirusa. Wątpliwości rozwiała Marszałek Sejmu. - Nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich na inny termin. Data 10 maja jest niezagrożona - stwierdziła Elżbieta Witek. Jak dodała, "państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d2i8bcy

Podziel się opinią

Share
d2i8bcy
d2i8bcy
Więcej tematów