Wybory prezydenckie 2020. Stanowisko rządu opublikowane w Dzienniku Urzędowym RP
W Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski opublikowano oficjalne stanowisko Rady Ministrów ws. przeprowadzenia wyborów 2020 w dniu 10 maja. Według rządu nie jest to możliwe. Tym samym potwierdziły się ustalenia WP.
"Rząd biorąc pod uwagę koronawirusa w Polsce, jak i fakt uchwalenia zmian prawnych umożliwiających przeprowadzenie wyborów prezydenckich 2020 stwierdza, że ich przeprowadzenie w terminie wyznaczonym przez marszałka Sejmu, tj. 10 maja, nie jest możliwe zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla tych wyborów w konstytucji RP jak i w ustawach" - takie stanowisko opublikowano w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski w piątek wieczorem.
Tym samym potwierdziły się informacje WP, która jako pierwsza dotarła do dokumentu. W oświadczeniu czytamy, że "podjęte zostały wszystkie możliwe działania zmierzające do przeprowadzenia głosowania". "Wydrukowano karty do głosowania, instrukcje oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu" - czytamy. Poczcie Polskiej polecono "realizację działań polegających na przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów 2020 w trybie korespondencyjnym".
Przeczytaj: Wybory prezydenckie 2020. Pakiet problemów wyborczych władzy. Zaczyna się tropienie "winnych", opozycja wzywa do dymisji
Rada Ministrów twierdzi, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane w wyborach prezydenckich 2020, które "zostaną przeprowadzone zgodnie z uchwalonymi zmianami prawnymi". Rząd zadeklarował "udzielenie niezbędnej pomocy wszystkim organom państwa w jak najszybszym przeprowadzeniu wyborów 2020 zgodnie z zachowaniem konstytucyjnych i ustawowych zasad ich przeprowadzania".
Ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego podpisał w piątek prezydent Andrzej Duda. Wejdzie w życie dziś, w sobotę, dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zakładają, że marszałek Sejmu może przesunąć datę wyborów. Za proces ich przeprowadzenia ma być odpowiedzialny minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W czwartek ustawę przyjął Sejm, który odrzucił wcześniejsze weto Senatu.
Zobacz też: Jest reakcja na słowa Piotra Glińskiego o narzekaniu na sytuację finansową
Źródło: monitorpolski.gov.pl