Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Na stronie Sejmu opublikowano projekt zmian w konstytucji

Siedmioletnia kadencja dla prezydenta - projekt zawierający taką propozycję pojawił się w środę wieczorem na stronie Sejmu. Złożyli go posłowie PiS. To realizacja postulatu przełożenia wyborów i przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy, z którą występował wcześniej Jarosław Gowin.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Na stronie Sejmu opublikowano projekt zmian w konstytucji
Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d3unsct

Zgodnie z projektem złożonym przez PiS kadencja prezydenta miałaby zostać przedłużona do 7 lat. Druk pojawił się na sejmowej stronie w środę wieczorem, ale jest datowany na 6 kwietnia.

Po upływie siedmioletniej kadencji prezydent nie może liczyć na reelekcję. Z projektu wynika również, że wybory zarządzone na 10 maja zostaną odwołane. "Zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne" - czytamy.

W uzasadnieniu projektu PiS podkreślono, że chodzi o "zwiększenie ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności Prezydenta" oraz "zapewnienie stabilności władzy państwowej", co jest podyktowane "sytuacją niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-19".

Zobacz też: Padło pytanie: "czy pójdziesz na wybory?". Wszyscy odpowiedzieli: "nie"

Wybory prezydenckie. PiS mówił o wsparciu dla pomysłu Jarosława Gowina

Z propozycją przełożenia wyborów i przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy występował Jarosław Gowin. Jako wnioskodawcę projektu wyznaczono jego ścisłego współpracownika Michała Wypija.

d3unsct

"Informacyjnie: to jest realizacja propozycji Pana Premiera Jarosława Gowina, która została złożona po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów posłów" - podkreślił na Twitterze przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Na początku kwietnia Gowin ogłosił, że składa projekt nowelizacji konstytucji, zgodnie z którym kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zostanie wydłużona do 7 lat, bez możliwości reelekcji. "Mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania" - poinformowała wtedy rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Opozycja stwierdziła, że nie zamierza pomagać PiS w zmianie konstytucji. Ostatecznie Gowin podał się do dymisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3unsct

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3unsct
d3unsct
Więcej tematów