Trwa ładowanie...
d2zds1t

Wybory prezydenckie 2020. Na stronie Sejmu opublikowano projekt zmian w konstytucji

Siedmioletnia kadencja dla prezydenta - projekt zawierający taką propozycję pojawił się w środę wieczorem na stronie Sejmu. Złożyli go posłowie PiS. To realizacja postulatu przełożenia wyborów i przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy, z którą występował wcześniej Jarosław Gowin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy forsował Jarosław Gowin
Wybory prezydenckie 2020. Przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy forsował Jarosław Gowin (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d2zds1t

Zgodnie z projektem złożonym przez PiS kadencja prezydenta miałaby zostać przedłużona do 7 lat. Druk pojawił się na sejmowej stronie w środę wieczorem, ale jest datowany na 6 kwietnia.

Po upływie siedmioletniej kadencji prezydent nie może liczyć na reelekcję. Z projektu wynika również, że wybory zarządzone na 10 maja zostaną odwołane. "Zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stają się bezskuteczne" - czytamy.

W uzasadnieniu projektu PiS podkreślono, że chodzi o "zwiększenie ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności Prezydenta" oraz "zapewnienie stabilności władzy państwowej", co jest podyktowane "sytuacją niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-19".

d2zds1t

Zobacz też: Padło pytanie: "czy pójdziesz na wybory?". Wszyscy odpowiedzieli: "nie"

Wybory prezydenckie. PiS mówił o wsparciu dla pomysłu Jarosława Gowina

Z propozycją przełożenia wyborów i przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy występował Jarosław Gowin. Jako wnioskodawcę projektu wyznaczono jego ścisłego współpracownika Michała Wypija.

d2zds1t

"Informacyjnie: to jest realizacja propozycji Pana Premiera Jarosława Gowina, która została złożona po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów posłów" - podkreślił na Twitterze przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Na początku kwietnia Gowin ogłosił, że składa projekt nowelizacji konstytucji, zgodnie z którym kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zostanie wydłużona do 7 lat, bez możliwości reelekcji. "Mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla poparcia takiego rozwiązania" - poinformowała wtedy rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Opozycja stwierdziła, że nie zamierza pomagać PiS w zmianie konstytucji. Ostatecznie Gowin podał się do dymisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zds1t

Podziel się opinią

Share

d2zds1t

d2zds1t
Więcej tematów