Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Krzysztof Śmiszek w sztabie wyborczym. Kandydatem Biedroń?

Poseł Wiosny Krzysztof Śmiszek będzie pracować w prezydenckim sztabie wyborczym kandydata Lewicy na prezydenta. Tym będzie najprawdopodobniej Robert Biedroń.

Wybory prezydenckie 2020. Krzysztof Śmiszek w sztabie wyborczym. Kandydatem Biedroń?Źródło: East News, fot: Magdalena Pasiewicz
d7sheht

– Dowiecie się na przełomie roku – tak na pytanie o to, kto będzie kandydatem Lewicy na prezydenta, odpowiedział Wirtualnej Polsce poseł Krzysztof Śmiszek na początku listopada.

To wtedy eurodeputowany i lider Wiosny Robert Biedroń – prywatnie partner Śmiszka – zamieścił na swoim Facebooku i Instagramie posty, z których wynikało, że chce wystartować w wyborach prezydenckich.

Krzysztof Śmiszek niedawno dokonał podsumowania roku, w którym czytamy: "Pierwsza niespodzianka już za kilka dni. To będzie coś, co z pewnością pochłonie mnie całkowicie przez najbliższe miesiące. Przynajmniej do maja. Ale teraz cicho sza".

d7sheht

Jak słyszymy, będzie to praca w ścisłym sztabie wyborczym kandydata Lewicy, co Śmiszek sam potwierdził dla gazeta.pl. – Na pewno nie będzie kandydatem – mówi o pośle Wiosny jego kolega z partii. Kandydatem Lewicy ma być Robert Biedroń.

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty aktywnością Śmiszka był zaskoczony. Jak mówi Wirtualnej Polsce: – Nic o tym nie wiem, żeby Krzysiek chciał kandydować.

d7sheht

Niektórzy rozmówcy z SLD mają być zirytowani zachowaniem posła Śmiszka. On sam kilka tygodni temu mówił nam: – Liderzy Wiosny, SLD i Razem szanują się, lubią, komplementują nawzajem i wspierają. Nie ma żadnych konfliktów, zapewniam.

Ale niektórzy off the record przyznają, że tego typu sposoby na promocję w social mediach szkodzą Lewicy w ogóle. – Nie czyni nas to poważniejszymi. Ale rozumiem, że niektórzy mają taki temperament, żeby robić wokoł siebie szum – mówi jeden z działaczy.

– To nie jest [post Śmiszka] ogłoszenie o charakterze politycznym – powiedziała w "Graffiti" Polsat News w Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy, komentując wpis opatrzony hasztagiem #Smiszek2020. Jak dodała: – Krzysiek ma taki styl, który jest dosyć krotochwilny.

d7sheht

– Tworząc blok lewicowy, umówiliśmy na to, że oficjalnie deklaracje będziemy składali wspólnie i w uzgodnionym czasie. Decyzja co do tego, kto będzie kandydował, nie zapadła – mówił niedawno Adrian Zandberg, lider partii Razem.

Wybory prezydenckie. Trwanie w blokach

– Zgłaszanie kandydatur nie jest wyścigiem. Jeśli ktoś ogłasza swoją kandydaturę, to musi natychmiast ruszać z kampanią, a nie tylko robić dobre wrażenie. O panu Hołowni już nic nie słychać, o pani Kidawie-Błońskiej także nie za bardzo. "Prekampania" jak dotąd pokazała płytkość poglądów polityków PO – mówi WP Włodzimierz Czarzasty.

Przewodniczący SLD przyznaje nam także, że Lewica nie zgłosiła jeszcze swojego kandydata w wyborach prezydenckich, bo formacje ją współtworzące... nie mają pieniędzy na kampanię.

d7sheht

– Nie mamy kasy, żeby prowadzić kampanię w listopadzie czy grudniu. Pierwsza subwencja z budżetu wpłynie na nasze konto dopiero 1 maja! – zaznacza wyraźnie Czarzasty.

A były szef SLD Leszek Miller kpi: – Nazwisko lewicowego kandydata na prezydenta miało być znane już w połowie grudnia, potem pod koniec. Tymczasem mamy styczeń i tylko niepotwierdzone domysły na temat pana Śmiszka.

Jak dodaje europoseł SLD i były premier, "brak kandydata jest trwaniem w blokach startowych w momencie, kiedy inni już dawno rozpoczęli wyścig". – My się nie ścigamy – odpowiada w rozmowie z WP Czarzasty.

Kandydatka lub kandydat Lewicy na prezydenta ma być wskazany w połowie stycznia. Termin ogłoszenia kandydatury był już kilkukrotnie przesuwany.

d7sheht

Wybory prezydenckie odbędą się w maju. Zarządzi je marszałek Sejmu na początku roku. Z kuluarów sejmowych słychać, że najbardziej prawdopodobny obecnie termin I tury wyborów to 10 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7sheht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7sheht
Więcej tematów