Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Biskupi apelują. Chcą rozwiązań "bez wątpliwości prawnych"

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała do polityków o wypracowanie wspólnego stanowiska ws. wyborów prezydenckich. W dokumencie przestrzegli przed "naruszeniem obowiązującego ładu konstytucyjnego". Na te słowa zareagował Jarosław Gowin.

Wybory prezydenckie 2020. Biskupi apelują. Chcą rozwiązań "bez wątpliwości prawnych"Źródło: PAP
dsislhv
dsislhv

"Na sytuację pandemicznego zagrożenia zdrowia i życia ludzi nakłada się u nas przewidywany termin wyborów prezydenckich. Ze względu na 'słuszną autonomię porządku demokratycznego' (Centesimus Annus, 47) Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem" - czytamy w stanowisku Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi są zdania, że ich rolą jest "przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego". "Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów" - podkreślono.

Wybory 2020. Jarosław Gowin bierze apel Episkopatu za dobrą monetę

Przedstawiciele KEP chcą, by w tej nadzwyczajnej sytuacji rządzący i opozycja wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich. "Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa" - zaznaczono w dokumencie.

Zobacz też: Wybory 2020. Politolog: "Nie zazdroszczę Jarosławowi Kaczyńskiemu"

Biskupi przypomnieli również, jakie cechy kandydata na prezydenta należy wziąć pod uwagę podczas głosowania. Chodzi m.in. o "traktowanie władzy jako służby" i "szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety".

dsislhv

"Apel Episkopatu Polski, by rządzący i opozycja wypracowali wspólne stanowisko w sprawie terminu wyborów, to potwierdzenie słuszności działań moich i Porozumienia" - napisał na Twitterze Jarosław Gowin.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsislhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsislhv
Więcej tematów