PolskaWybory prezydenckie 2020. Biskupi apelują. Chcą rozwiązań "bez wątpliwości prawnych"

Wybory prezydenckie 2020. Biskupi apelują. Chcą rozwiązań "bez wątpliwości prawnych"

Wybory prezydenckie 2020. Biskupi apelują. Chcą rozwiązań "bez wątpliwości prawnych"
Źródło zdjęć: © PAP
Magdalena Nałęcz-Marczyk
28.04.2020 12:23, aktualizacja: 30.03.2022 13:16

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała do polityków o wypracowanie wspólnego stanowiska ws. wyborów prezydenckich. W dokumencie przestrzegli przed "naruszeniem obowiązującego ładu konstytucyjnego". Na te słowa zareagował Jarosław Gowin.

"Na sytuację pandemicznego zagrożenia zdrowia i życia ludzi nakłada się u nas przewidywany termin wyborów prezydenckich. Ze względu na 'słuszną autonomię porządku demokratycznego' (Centesimus Annus, 47) Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem" - czytamy w stanowisku Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Biskupi są zdania, że ich rolą jest "przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego". "Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów" - podkreślono.

Wybory 2020. Jarosław Gowin bierze apel Episkopatu za dobrą monetę

Przedstawiciele KEP chcą, by w tej nadzwyczajnej sytuacji rządzący i opozycja wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich. "Prosimy, aby kierując się najlepszą wolą, w swoich działaniach szukali dobra wspólnego, którego wyrazem jest dziś zarówno życie, zdrowie oraz społeczny byt Polaków, jak i szerokie społeczne zaufanie do wspólnie wypracowanych przez lata procedur wyborczych demokratycznego państwa" - zaznaczono w dokumencie.

Biskupi przypomnieli również, jakie cechy kandydata na prezydenta należy wziąć pod uwagę podczas głosowania. Chodzi m.in. o "traktowanie władzy jako służby" i "szacunek dla zasad demokracji, kierowanie się fundamentalnymi zasadami etycznymi, poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarancję dla prawnej definicji małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety".

"Apel Episkopatu Polski, by rządzący i opozycja wypracowali wspólne stanowisko w sprawie terminu wyborów, to potwierdzenie słuszności działań moich i Porozumienia" - napisał na Twitterze Jarosław Gowin.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1153)
Zobacz także