Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne. PKW przygotowała dwa rodzaje kart do głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę dotyczącą nadchodzących wyborów parlamentarnych. W tegorocznych wyborach do Sejmu karty wyborcze będą mieć formę broszury lub karty jednostronicowej. Ich rodzaj ma zależeć od liczby list kandydatów zarejestrowanych w poszczególnych okręgach.

Share
Wybory parlamentarne. PKW przygotowała dwa rodzaje kart do głosowaniaŹródło: East News
d1mvm1f

Liczba kandydatów na liście wyborczej zależy z kolei od liczby mandatów w danym okręgu wyborczym. Tę kwestię regulują przepisy Kodeksu wyborczego, które zakładają, że liczba kandydatów na liście nie może być większa niż dwukrotność liczby posłów wybieranych w danym okręgu wyborczym. Najmniej posłów będzie pochodziło z Częstochowy (7), a najwięcej z Warszawy (20).

W zależności od wielkości okręgu i liczby zarejestrowanych kandydatów PKW wprowadzi dwa rodzaje kart wyborczych: broszurę lub kartę jednostronicową. W małych okręgach, w których wybieranych jest od 7 do 12 posłów, karta będzie miała jedną stronę, jeśli zostanie w nich zarejestrowanych maksymalnie 10 list kandydatów. Jeśli ich liczba będzie wyższa, wyborcy dostaną do rąk broszurę.

W dużych okręgach (od 13 do 20 posłów) karta będzie miała jedną stronę, jeśli zostanie w nich zarejestrowanych maksymalnie 6 list kandydatów. Jeżeli będzie ich więcej, karta wyborcza będzie miała formę broszury. Pojedyncze karty będą zbliżone do formatu A2 lub A3, natomiast broszury przybiorą rozmiar kartki A4.

Zobacz także: Kidawa-Błońska kandydatką na premiera. "Mam straszną tremę"

Znaczenie dla formatu kart będzie miała także długość imion i nazwisk kandydatów - jeżeli przekroczy ona 46 znaków w przypadku choć jednego z nich, wyborcy dostaną książeczki. Formę broszury będą miały także karty do Senatu.

d1mvm1f

Jeśli w danym okręgu karta wyborcza będzie miała formę broszury, wtedy pierwsza strona tej karty będzie zawierała informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Na trzeciej stronie (drugiej kartce) znajdzie się spis treści z listą komitetów.

Dopiero na piątej stronie (trzeciej kartce broszury) i kolejnych znajdą się listy kandydatów komitetów wyborczych. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mvm1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mvm1f
Więcej tematów