Trwa ładowanie...
d1h48h5

Wybory parlamentarne na Słowacji. Opozycja triumfuje

Na Słowacji polityczne trzęsienie ziemi. Po wieloletniej dominacji na scenie politycznej partia Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) traci władzę. Przegrywa z ugrupowaniem Zwyczajnych Ludzi i Niezależnych Osobistości (OLaNO). Wielką przegraną tych wyborów jest także koalicja liberalnych partii Postępowa Słowacja i Razem - PS/SPOLU.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne na Słowacji. Triumf opozycyjnego ugrupowania OLaNO
Wybory parlamentarne na Słowacji. Triumf opozycyjnego ugrupowania OLaNO (PAP, Fot: EPA/MARTIN DIVISEK)
d1h48h5

Z nieoficjalnych na razie wyników wyborów, po przeliczeniu 99,91 proc. głosów wynika, że wygrało centroprawicowe OLaNO Igora Matovicza, które cieszy się poparciem 25,05 proc. wyborców. Rządzący do tej pory Smer-SD zdobył 18,3 proc. głosów.

Rządząca niemal nieprzerwanie od 2006 roku Smer-SD odnotowała spory spadek poparcia po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Kuciak badał m.in. związki ówczesnego premiera Roberta Fico z włoską mafią.

Zobacz także: Wybory na Słowacji: Populiści wciąż się liczą. Skrajna prawica wejdzie do rządu? [ANALIZA]

d1h48h5

Zabójstwo Kuciaka rozpoczęło kryzys polityczny, który zakończył się upadkiem rządu Fico. Nowym premierem został wówczas Peter Pellegrini.

Podczas nocy wyborczej Matovicz stwierdził, że chce być premierem i zapewnił, że stworzy lepszy rząd od dotychczasowego gabinetu pod wodzą Smer-SD. - Moim celem jest przekonanie was, wyborców dotychczasowej koalicji, że jesteśmy lepszym wyborem - mówił. Krytykował też ostro dotychczas rządzących. - Z mafią się nie negocjuje - stwierdził.

Na trzecim miejscu znalazła się partia Jesteśmy Rodziną (SME Rodina), zdobywając 8,24 proc. głosów.

Partia Ludowa Nasza Słowacja (LSNS) z 7,98 procentami głosów, partia Wolności i Solidarności (SaS) z 6,20 proc. oraz Partia Ludowa z 5,76 proc. również powinny wprowadzić swoich posłów do parlamentu.

d1h48h5

Zobacz także: Słowacja. Neofaszyści drugą siłą tuż przed wyborami

Wielkim przegranym wydaje się być koalicja liberalnych partii Postępowa Słowacja i Razem, która zdobyła zaledwie 6,94 proc. (próg wyborczy dla koalicji wynosi na Słowacji 7 proc. - przyp. red.). PS/SPOLU triumfowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ich kandydatka Zuzana Czaputowa wygrała wybory prezydenckie. Niestety, koalicja ta nie wprowadzi do parlamentu ani jednego posła.

Do parlamentu nie dostali się także politycy z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH). Ugrupowanie to zdobyło zaledwie 4,65 proc. głosów.

Źródło: pravda.sk

d1h48h5

Podziel się opinią

Share
d1h48h5
d1h48h5