Wybory parlamentarne - 23 września
W poniedziałek prezydent RP Aleksander Kwaśniewski zarządził wybory
do Sejmu i Senatu na niedzielę - 23
września tego roku.
Do postanowienia prezydenta dołączony jest kalendarz wyborczy.
Pierwszą czynnością przewidzianą w kalendarzu jest podanie do dnia 2 sierpnia br. do publicznej wiadomości informacji o okręgach wyborczych. 14 sierpnia o godz. 24 upływa zaś termin zgłaszania okręgowych list kandydatów na posłów i senatorów.
Tegoroczne wybory do Sejmu odbędą się według zmienionych zasad przeliczania głosów na mandaty. Uchwalona przez Sejm tzw. zmodyfikowana metoda Saint-League premiuje małe i średnie komitety wyborcze. Używana w poprzednich wyborach metoda d'Hondta była korzystniejsza dla dużych ugrupowań.
Zachowane zostały progi głosów, jakie komitety wyborcze muszą przekroczyć w skali kraju, by uczestniczyć w podziale mandatów. Dla komitetów wyborczych jest to 5%, dla koalicji wyborczych - 8%.
Wszystkich 460 posłów będziemy wybierać w okręgach wyborczych. Nie będzie już listy krajowej, która dotychczas była szansą zdobycia mandatu dla tych działaczy partyjnych, którzy przegrali wybory w okręgach.
Wybory do Senatu nadal będą odbywały się na zasadzie większościowej - mandaty zdobędą ci kandydaci, którzy dostaną w okręgach najwięcej głosów.
Zmienione zostały zasady finansowania kampanii wyborczej - komitety wyborcze nie będą już mogły sprzedawać tzw. cegiełek, ani prowadzić zbiórek publicznych. Chodzi o to, by pieniądze na kampanię nie pochodziły ze źródeł anonimowych. (mon)