Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Włodzimierz Czarzasty znów ma kłopoty. Chcą mu odebrać logo z nazwą "Lewica"

Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynął wniosek o zakaz używania przez Komitet Wyborczy SLD loga z napisem "Lewica”. Zakazu domaga się Jacek Zdrojewski, przewodniczący partii Polska Lewica. To przez niego SLD nie mogło zarejestrować komitetu pod nazwą "Lewica".

Wybory parlamentarne 2019. Włodzimierz Czarzasty znów ma kłopoty. Chcą mu odebrać logo z nazwą "Lewica"Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzębowski
d2hkn3s

Wniosek o zakaz używania logotypu wpłynął do Państwowej Komisji Wyborczej w piątek - dowiedział się portal wPolityce.pl.

"Logotyp (znak graficzny) użyty w kampanii wyborczej przez partię polityczną nie może wprowadzić wyborców błąd. Logotyp składający się wyłącznie z silnie wyeksponowanego słowa 'Lewica' jest całkowicie niezgodny z nazwą partii, która ten znak zarejestrowała, a która brzmi Sojusz Lewicy Demokratycznej" - pisze Jacek Zdrojewski w uzasadnieniu wniosku.

"Użycie pojęcia 'Lewica' sugeruje wyborcom solidarne reprezentowanie przez Komitet Wyborczy SLD całego bieguna myśli lewicowej w Polsce, co stanowi jawne kłamstwo i próbę wyborczego oszustwa, ponieważ komitet ten został zarejestrowany tylko przez jedną partię polityczną, tj. Sojusz Lewicy Demokratycznej" - kontynuuje przewodniczący Polskiej Lewicy. Podkreśla, że ten znak graficzny jest zbieżny z nazwą jego partii, która planuje start w jesiennych wyborach parlamentarnych.

d2hkn3s

Jak dowiedział się portal, Polska Lewica powołała komitet wyborczy o tej samie nazwie i przekazała już niezbędne dokumenty do PKW.

Wybory parlamentarne. Lewica ma problemy

W czwartek liderzy SLD, Wiosny i Razem poinformowali na konferencji prasowej, że dopóki sąd nie zarejestruje zmiany skrótu "SLD" na "Lewica", idą do wyborów pod nazwą Komitet Wyborczy SLD, ale ze znakiem graficznym "Lewica". Wcześniej planowano, że będzie to KW Lewica.

Zgodnie z prawem, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi być nazwą partii lub jej skrótem, które są zapisane w ewidencji partii politycznych. Dlatego w ubiegłym tygodniu SLD przyjęło zmianę w statucie partii. Słowo "Lewica" stało się oficjalnym skrótem ugrupowania. SLD zmianę zgłosiło do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Lider partii Polska Lewica zgłosił jednak wniosek o odrzucenie tej zmiany. Jego zdaniem nie różni się ona wystarczająco od nazwy jego partii. Mimo to SLD złożyło w PKW dokumenty rejestrujące KW Lewica. PKW odrzuciła je, twierdząc, że skrót nazwy komitetu, zapisany w ewidencji partii, to nadal SLD.

d2hkn3s

Polska Lewica to partia, którą założył w 2007 r. Leszek Miller. Trzy lata później Miller wrócił do SLD, a od 2011 r. przewodniczącym partii jest Jacek Zdrojewski, kiedyś działacz mazowieckich struktur SLD.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hkn3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hkn3s
Więcej tematów