Wybory parlamentarne 2019. Samorządowcy szykują się na Senat

Prezydenci miast nastawiają się na wygraną opozycji w Senacie i przygotowują projekty ustaw na okres powyborczy. To realizacja zapowiedzi o budowie państwa zdecentralizowanego, którą zawarto w 21 postulatach samorządowych w Gdańsku.

Wybory parlamentarne 2019. Samorządowcy szykują się na Senat
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
Piotr Białczyk

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" samorządowcy przygotowali kilkanaście projektów ustaw - wśród nich ma być pakiet finansowy, ustawa o wynagrodzeniach, ustawa przekazująca PIT do samorządów czy ustawa środowiskowa. Zrealizować je chcą w Senacie, więc według gazety prezydenci miast z góry obstawili wynik wyborczy.

"Nie ma co ukrywać, że to po części kalkulacja polityczna. Prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydatów opozycji jest większe w przypadku Senatu niż Sejmu" - przyznał w rozmowie z "DGP" Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa i członek zarządu Związku Miast Polskich.

Według nieoficjalnych informacji samorządowcy chcą, aby w nowej kadencji Senatu wicemarszałkiem izby został Zygmunt Frankiewicz, szef ZMP i wieloletni prezydent Gliwic, który kandyduje do izby wyższej z list Koalicji Obywatelskiej.

"Choć politycy KO oficjalnie mocno wierzą w zwycięstwo w wyborach do Sejmu i Senatu, to jednak w mniej formalnych rozmowach przyznają, że w tej chwili gra toczy się o Senat i o to, by zwycięstwo PiS w Sejmie było pyrrusowe, tzn. niepozwalające na sformułowanie rządu lub niedające przygniatającej większości" - dodaje "DGP".

Wybory parlamentarne 2019. Samorządowcy z 21 postulatami

4 czerwca, podczas obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów, prezydenci największych miast Polski podpisali wspólną deklarację - znaną szerzej pod nazwą "21 tez samorządowych" (liczba nawiązuje do 21 postulatów "Solidarności" z 17 sierpnia 1980 roku).

Lokalni politycy chcą rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego, decentralizacji służby zdrowia, przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową, zwiększenia przez państwo nakładów na edukację, a także likwidacji urzędu wojewody.

Nadzór nad legalnością działań wspólnot lokalnych miałaby sprawować bezpośrednio władza centralna, za to samorządy miałyby konsultować ustawy, które nakładają na nie obowiązki. Wśród postulatów zapisano także też przekazanie społecznościom lokalnym mienia publicznego będącego dziś w dyspozycji agencji państwowych, a także odpolitycznienie mediów publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)