Trwa ładowanie...

Gdańsk. Obchody 4 czerwca. Byli prezydenci i Donald Tusk podpisali deklarację

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas wystąpienia wspominała tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Nawiązywała również do działań PiS-u. Następnie razem z m.in. byłymi prezydentami i Donaldem Tuskiem podpisała Deklarację Wolności i Solidarności.

Share
Gdańsk. Obchody 4 czerwca. Byli prezydenci i Donald Tusk podpisali deklaracjęŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d2f7ifv

- Cieszę się, że jesteśmy tu wszyscy razem, jesteśmy wspólnotą, witajcie - powiedziała podczas wystąpienia w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz. I zaznaczyła, że "święto wolności i solidarności nie byłoby możliwe bez ponad 80 tys. darczyńców, którzy wsparli fundusz wpłatami".

Źródło: East News

- Na 2 dni przed atakiem nożownika Paweł Adamowicz zakończył prace nad listem zapraszającym wspólnoty samorządowe do świętowania 30 rocznicy - przypomniała prezydent Gdańska. Dulkiewicz stwierdziła, że skoro zdaniem Adamowicza władze "ignorowały tak ważną rocznicę”, obowiązek organizacji spadł na samorządy.

- Czuję, że duch prezydenta unosi się nad tym placem. Uśmiecha się do nas dlatego, że jesteśmy tu razem – dodała.

d2f7ifv

I przyznała, że chciałaby, żeby najważniejszą informacją w serwisach były "narodziny nowego lwa w gdańskim zoo, a nie łamanie konstytucji”. - Szukajmy tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Nie używajmy słów, które ranią - zaapelowała.

Gdańsk. Podpisano proklamację Deklaracji Wolności i Solidarności

Po jej wystąpieniu podpisano proklamację Deklaracji Wolności i Solidarności. Podpisy pod nią złożyli m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wcześniej na scenie ECS wygłaszali przemówienia byli prezydenci i opozycjoniści. Zofia Romaszewska przeczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy, co nie spotkało się z najlepszymi komentarzami. - Bardzo pięknie napisany. Dobrze by było, żeby prezydenci jeszcze te listy przeczytali i wdrożyli w życie - ironizował Aleksander Kwaśniewski.

Również Bronisław Komorowski pozwolił sobie na krytykę. Uznał, że rządzący podchodzą do takich okazji jak "żaba do jeża, zamiast uznać, że to jest wspólny sukces".

d2f7ifv

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii kraju po II wojnie światowej. Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym demokratyczna opozycja uzyskała realny wpływ na sprawowanie władzy. Główne obchody 30. rocznicy 4 czerwca 1989 r. odbywają się w Gdańsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2f7ifv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f7ifv
d2f7ifv
Więcej tematów