Trwa ładowanie...
d3wfq5a

Wybory parlamentarne 2019. Najnowszy sondaż. Czy cisza wyborcza to dobre rozwiązanie?

13 października Polacy wybiorą swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. Od północy 12 października aż do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza, czyli czas, w którym nie można prowadzić kampanii i agitacji. Większość respondentów w sondażu SW Research dla portalu rp.pl uznało, że cisza wyborcza nie powinna zostać zniesiona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza podoba się większości Polaków
Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza podoba się większości Polaków (WP.PL)
d3wfq5a

57,7 proc. badanych uważa, że instytucja ciszy wyborczej jest potrzebna dla zachowania demokratycznego przebiegu wyborów. Za jej zniesieniem opowiada się 24,2 proc. respondentów. Wyrobionego zdania w tej sprawie nie ma 18,1 proc. ankietowanych.

WP.PL

Przeciwnikami ciszy wyborczej częściej są mężczyźni (32 proc. w porównaniu do 18 proc. wśród kobiet), osoby powyżej 50. roku życia (30 proc.) i osoby z wyższym wykształceniem (27 proc.). Wspomniany odsetek jest również wysoki wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców (ok. 33 proc.).

d3wfq5a

Wybory parlamentarne 2019.

W niedzielę 13 października w Polsce zostaną przeprowadzone wybory parlamentarne 2019. Wszyscy obywatele posiadający prawo do głosowania będą mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentował przez najbliższe 4 lata w Sejmie i Senacie.

Żeby oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu należy w dniu wyborów, w godzinach 7-21, udać się do lokalu wyborczego odpowiedniego dla miejsca zameldowania. Każdy głosujący będzie mógł zagłosować na jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Głos można oddać poprzez postawienie znaku "X" w kratce obok nazwiska kandydata, którego wybieramy.

d3wfq5a

Żeby odebrać kartę do głosowania należy przedstawić dokument tożsamości. Może być nim np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub legitymacja szkolna.

Przypominamy, że głos podczas wyborów parlamentarnych 2019 będzie można oddać w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania. Jak sprawdzić swój lokal wyborczy? Informacje na ten temat można w naszej instrukcji.

Źródło: rp.pl

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wfq5a

Podziel się opinią

Share

d3wfq5a

d3wfq5a
Więcej tematów