Trwa ładowanie...
d1czcz1

Wybory parlamentarne 2019. Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak startuje do Senatu

- Kandydatura Kazimierza Ujazdowskiego to policzek wymierzony warszawskim wyborcom - uważa Paweł Kasprzak. Lider Obywateli RP postanowił wystartować do Senatu i zebrał potrzebną liczbę podpisów. Jego kandydaturę popiera Monika Płatek, karnistka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Paweł Kasprzak startuje do Senatu
Wybory parlamentarne 2019. Paweł Kasprzak startuje do Senatu (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1czcz1

Paweł Kasprzak z Obywateli RP startuje do Senatu w okręgu obejmującym dzielnice: Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Głosują w nim również obywatele polscy przebywający za granicą. PiS wystawił tam Marka Rudnickiego, prezesa Związku Lekarzy Polskich w Chicago, a Koalicja Obywatelska Kazimierza Michała Ujazdowskiego, konserwatywnego polityka z Wrocławia.

Obywatele RP uznali to za "policzek wymierzony warszawskim wyborcom". "Wystawiając Kazimierza Michała Ujazdowskiego, zwłaszcza w Warszawie, przekroczono granice przyzwoitości na kilka sposobów, między innymi odbierając tutejszym wyborcom wybór i każąc im głosować na któregoś z dwóch pisowców. Moim zdaniem to nie jest zresztą pierwsza tego rodzaju sytuacja i obawiam się bardzo, że nie ostatnia" - napisał Paweł Kasprzak.

W ciągu dwóch dni Obywatele RP zebrali wymaganych tysiąc podpisów i zarejestrowali komitet wyborczy. Teraz do 3 września muszą zebrać kolejne dwa tysiące podpisów osób głosujących w okręgu 44, aby móc wystawić kandydata.

d1czcz1

Decyzja Kasprzaka zaskoczyła opozycję. Podnoszone są zarzuty, że jeszcze do niedawna lider Obywateli RP zachęcał opozycję do jednej wspólnej listy, a teraz "rozbija opozycję".

"Niczego nie rozbijamy. Kandydat do Senatu ma być jeden przeciw PiS z każdego okręgu. Z 44. warszawskiego także. Tylko dlaczego koniecznie ma to być Kazimierz Michał Ujazdowski? Dlaczego koniecznie stąd, a nie np. z Przemyśla, gdzie prawdopodobnie miałby większe szanse? Dlaczego nikt nie zapytał o zdanie warszawiaków, kogo zechcą poprzeć? Gdzie jest tekst paktu senackiego? Kto się tu z kim dogaduje i dlaczego za zamkniętymi drzwiami?" - pyta Kasprzak.

Lider Obywateli RP zapewnia, że wycofa się z kandydowania, jeśli sondaże pokażą, że Ujazdowski ma większe poparcie niż on.

Wybory parlamentarne 2019. "Pomysł nietaktowny"

W nocy z poniedziałku na wtorek Monika Płatek zaapelowała do Grzegorza Schetyny, aby wycofał kandydaturę Ujazdowskiego. Karnistka w maju 2019 r. kandydowała do Parlamentu Europejskiego z listy partii Wiosna Roberta Biedronia, nie uzyskując mandatu.

d1czcz1

"Wybór Kazimierza Ujazdowskiego bliski jest zwolennikom PiS, ale ci swojego kandydata już mają. Z całym szacunkiem dla osoby Kazimierza Ujazdowskiego, Jego decyzje, działalność, poglądy nie reprezentują ludzi gotowych głosować na opozycję" - napisała Płatek w liście otwartym.

Prawniczka podkreśla, że Ujazdowski był "długoletnim politykiem PiS", "zainicjował proces rujnujący polską kulturę", a w marcu 2018 r. głosował w Parlamencie Europejskim za utrzymaniem "terapii konwersji orientacji seksualnej".

"Pomysł wystawienia w Warszawie - Śródmieście Pana Ujazdowskiego wydaje się politycznie chybiony i nietaktowny. Na ten okręg głosować będzie zagranica. Wielu musiało wyjechać ze względu na efekty polityki uprawianej także przez Kazimierza Ujazdowskiego. Powody emigracji ludzi z Polski są różne. Wielu wyjeżdża bo w swoim kraju odmawia im się pełni praw, bezpieczeństwa i godności. Skazujemy na wyjazd gejów, lesbijki, osoby trans, młode kobiety. Mają teraz zagłosować na człowieka, którego poglądy mają istotny wpływ na ich poczucie, że pozbawieni zostali swojego kraju" - czytamy w liście otwartym.

Dalej Monika Płatek podkreśla zasługi Pawła Kasprzaka i Obywateli RP dla obrony demokracji w Polsce.

d1czcz1

"Wy macie immunitety. Oni mają determinację i są skuteczni. Paweł Kasprzak i inni Obywatele RP konsekwentnie powstrzymują zapędy unicestwiania Konstytucji. Obywatele RP wielokrotnie, płacąc za to ograniczeniem wolności i prześladowaniami ze strony władzy, zaświadczyli o trwałości swych przekonań i lojalności, stojąc na straży Prawa, Sprawiedliwości i Konstytucji. Robią to nie dla kasy i sławy, ale dlatego, że wymaga tego przyzwoitość".

"Bardzo bym chciała aby w wyniku tej refleksji zdecydował się Pan na cofnięcie rekomendacji dla Pana Kazimierza Ujazdowskiego i poparcie kandydatury Pawła Kasprzaka, jeśli Paweł Kasprzak uzyska w sondażach wyższe poparcie" - kończy swój list Płatek.

d1czcz1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1czcz1

Podziel się opinią

Share
d1czcz1
d1czcz1
Więcej tematów