Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja wyborcza najwyższa od 30 lat
Jak wynika z sondażu IPSOS, frekwencja wyborcza wyniosła aż 61,1 proc. To najwyższy wynik od częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku.
W poprzednich wyborach parlamentarnych do urn poszło o prawie 10 p. proc. Polaków mniej, niż w tym roku (50,9 proc.). Z kolei najniższy odsetek wyborców uczestniczył w wyborach do Sejmu i Senatu w 2005 roku, w których wzięło udział zaledwie 40,6 proc. uprawnionych do głosowania. Ostateczne dane ws. wyników wyborów ogłosi PKW.
Badanie exit poll sugeruje, że do urn poszło ponad 18 milionów Polaków. Uprawnionych do głosowania było ok. 30 mln osób. Dla porównania 25 października 2015 r. w wyborach wzięło udział 15,5 milionów wyborców.
Kiedy poznamy ostateczną frekwencję? - Dane frekwencyjne uzyskamy wtedy, kiedy zostaną nam przekazane wyniki z 41 okręgów do Sejmu i 100 do Senatu. Czyli podamy je razem z oficjalnymi wynikami wyborów - przyznał przewodniczący PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.
- Kiedy poznamy wyniki wyborów? Przebieg jest dwuetapowy (...) ale mogę zapewnić, że nie wcześniej niż późnym wieczorem w poniedziałek. Jednak najpewniej będzie to we wtorek rano - dodał sędzia Wiesław Kozielewicz.
Przypomnijmy, według exit poll przeprowadzonego przez pracownię IPSOS na zlecenie TVN24, wybory wygrało PiS, które uzyskało 43,6 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (27,4 proc.), a na trzecim Lewica (11,9 proc.). Do Sejmu najprawdopodobniej dostały się także PSL-KP (9,6 proc.) i Konfederacja (6,4 proc.).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl