placeholder_3a4je8

Wybory na Ukrainie. Exit poll: Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem

Jak wynika z sondaży exit poll do godziny 18, Wołodymyr Zełenski został nowym prezydentem Ukrainy. Na komika zagłosowało 73,2 proc. wyborców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem Ukrainy
Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem Ukrainy (Domena publiczna, Fot: .)
placeholder_3a4je8

Wszystko wskazuje na to, że z Zełenskim przegrał urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jak wynika z exit poll, zagłosowało na niego 25,3 proc. Ukraińców. 1,5 proc. głosów było nieważnych.

- Póki nie jestem jeszcze prezydentem, mogę to powiedzieć. Zwracam się do mieszkańców wszystkich państw byłego Związku Radzieckiego: popatrzcie na nas – wszystko jest możliwe – powiedział Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu wyników.

Z kolei obecny szef państwa, Petro Poroszenko zapowiedział, że zadzwoni do Władimira Zełenkiego i pogratuluje mu zwycięstwa w wyborach. Jednak we wpisach w mediach społecznościowych ostrzegł, że teraz jego kraj może ponownie znaleźć się w orbicie wpływów Rosji.

placeholder_3a4je8

Zobacz także:#GdybyNieNauczyciel. Jurek Owsiak wspiera akcję Wirtualnej Polski

"Wzywam społeczność międzynarodową do pomocy Ukrainie w utrzymaniu wszystkich ostatnie osiągnięć i strategicznego wyboru narodu na rzecz integracji z Unią Europejską i NATO" - napisał na Twitterze Poroszenko.

placeholder_3a4je8

Wołodymyr Zełenski - kim jest nowy prezydent Ukrainy?

Wołodymyr Zełenski wszedł do polityki całkiem niedawno. Zanim ogłosił start w ukraińskich wyborach prezydenckich, był aktorem i komikiem. Nie przeszkodziło mu to jednak, żeby w pierwszej turze zdobyć 30 proc. głosów, podczas gdy urzędujący prezydent zapewnił sobie o połowę mniejsze poparcie.

Jedynym politycznym doświadczeniem Zełenskiego było odgrywanie roli prezydenta Ukrainy w popularnym serialu satyrycznym "Sługa Narodu". Komik wciela się tam w postać nauczyciela historii, który niejako przez przypadek zostaje prezydentem.

placeholder_3a4je8

Popularność zyskuje dzięki zarejestrowanej przez swoich uczniów wulgarnej tyradzie przeciwko ukraińskiej polityce. Wiele z motywów serialu Zełenski wykorzystał w swojej kampanii, a założona przez niego partia nazywa się tak samo jak serial.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_3a4je8
placeholder_3a4je8