Trwa ładowanie...

Wybory do Senatu. PO interweniuje w Radzie Europy ws. ponownego liczenia głosów

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna spotkał się w Strasburgu z Sekretarz Generalną RE Mariją Pejczinović Burić oraz Przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Liliane Maury Pasquier. Szef Platformy rozmawiał z szefostwem RE o protestach, które PiS złożył ws. wyników wyborów do Senatu.

Share
Wybory do Senatu. PO interweniuje w Radzie Europy ws. ponownego liczenia głosów
Źródło: East News
dkov8jz

Szef PO podkreślał, że jego ugrupowaniu zależy na transparentności procesu ponownego liczenia głosów w wyborach do Senatu. - Zrobimy wszystko, by powtórne liczenie głosów, jeżeli do niego dojdzie, będzie miało charakter publiczny. (...) RE jest zaskoczona protestami partii rządzącej. Na pewno przyspieszona zostanie wizyta sprawozdawcy, który raportuje ws. praworządności. Jesteśmy także umówieni z posłami w Europarlamencie - powiedział Schetyna.

Przewodniczący Platformy ujawnił, że szefowie Rady Europy pytali go o konsekwencje działań PiS i o związane z nimi ewentualne zagrożenia dla demokracji w Polsce. - Mówiliśmy o przypadkach korupcji politycznej oraz 6 protestach wyborczych, które nie mają żadnych podstaw, a wynikają jedynie z wyborczej porażki PiS - relacjonował.

Senator PO-KO Aleksander Pociej przypomniał, że od 4 lat powstaje raport ws. stanu praworządności w Polsce. - Zainteresowanie RE jest naturalne. (...) To, co stanie się z przeliczaniem głosów jest w kręgu zainteresowań RE. (...) Rada Europy jest związana z Komisją Wenecką. 4 lata temu przyglądała się temu, czy wszystko jest w porządku z praworządnością w Polsce. Ten proces do dziś trwa - powiedział.

dkov8jz

Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość złożyło protesty, dotyczące 6 okręgów wyborczych do Senatu. Zgłoszone przez partię rządzącą zarzuty o "niewłaściwe zakwalifikowanie głosów jako nieważne, podczas gdy głosy te powinny zostać uznane za ważne". Swoje protesty zgłosiła także Koalicja Obywatelska, która chce powtórzenia wyborów do Senatu w 3 okręgach.

Wojna o Senat. PiS składa protesty wyborcze. Minister Muller wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkov8jz

Podziel się opinią

Share
dkov8jz
dkov8jz
Więcej tematów