Trwa ładowanie...
ycipk-3nzcmu

Wybory do parlamentu. Polityczne puzzle liderów opozycji. Kulisy negocjacji

Połączenie klubów parlamentarnych Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej uruchamia personalną karuzelę związaną z układaniem list wyborczych. Grzegorz Schetyna najwięcej do zaoferowania ma liderom koalicyjnej partii. Cena wejścia w sojusz jest wysoka. Liderzy Nowoczesnej mają raczej pewne miejsca w Sejmie. Ale chętnych jest więcej. A to prowadzi do sporów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Monika Rosa, Adam Szłapka, Katarzyna Lubnauer. Najważniejsze twarze Nowoczesnej.
Monika Rosa, Adam Szłapka, Katarzyna Lubnauer. Najważniejsze twarze Nowoczesnej. (East News, Fot: Mateusz Jagielski)
ycipk-3nzcmu

Katarzyna Lubnauer w rozmowie z WP kilka dni temu dementowała plotki o rzekomej "rozbiórce" partii Nowoczesna. Jednak politycy PO w kuluarach zapowiadają, że "wchłonięcie" tego ugrupowania przez największą partię opozycyjną jest nieuchronne. W tej grze mamy słowo przeciwko słowu. Każdy ma też swój interes.

Liderzy KO. East News
Podziel się

CZYTAJ TEŻ: Chocholi taniec opozycji. Dziwne gry za kulisami i spięcie na linii PO-Nowoczesna

ycipk-3nzcmu

– Nie ma mowy o fuzji. Nowoczesna pozostanie niezależnym bytem politycznym – zapowiada w rozmowie z Wirtualną Polską Katarzyna Lubnauer.

Sejmowe kuluary rozpaliła ostatnio plotka kolportowana przez niektórych przedstawicieli opozycji – głównie z otoczenia byłych liderów Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszarda Petru – o tym, że Nowoczesna jest na granicy rozpadu. I że lada chwila "zwinie sztandar", wchodząc formalnie do PO.

Lubnauer zaprzecza.

ycipk-3nzcmu

Ale nieżyczliwi jej rozmówcy z Nowoczesnej twierdzą: – Wbrew temu, co mówi przewodnicząca, nic nie jest przesądzone. Tak naprawdę Nowoczesna ma zniknąć. Katarzyna Lubnauer wynegocjowała dla siebie i swoich ludziach ledwie trzy "biorące" miejsca na listach.

– Od osób nieżyczliwych Nowoczesnej słyszymy rożne bzdury. To norma. Na listach wyborczych znajdzie się wielu przedstawicieli środowiska Nowoczesnej, w tym jej posłowie, naszym celem jest, żeby wyborca podzielający nasze wartości, mógł znaleść kandydata w każdym okręgu. Podobnie powinno być z przedstawicielami innych partii koalicyjnych – zapewnia nas dziś przewodnicząca Lubnauer.

Cena utrzymania
Nasi informatorzy twierdzą, że przewodnicząca Nowoczesnej z list PO-Koalicji Obywatelskiej miałaby wystartować z drugiego miejsca na liście w Łodzi (skąd Lubnauer pochodzi). To dla niej pewne miejsce w parlamencie. Lubnauer zresztą zbudowała sobie przez ostatnie 4 lata tak dużą rozpoznawalność, że o Sejm może być spokojna.

ycipk-3nzcmu

Z trzeciego miejsca w Wielkopolsce – to także miejsce "biorące" – ma kandydować sekretarz generalny partii Adam Szłapka. Polityk ten wszedł do sztabu PO-KO na wybory jesienne, o czym na ostatniej Radzie Krajowej PO poinformował Grzegorz Schetyna. To jeden z najbardziej obiecujących polityków opozycji.

CZYTAJ TEŻ: Wojna w opozycji. Koalicja Europejska rozpada się. Liderzy bez pomysłu na PiS, "w Tuska nikt już nie wierzy"

Ostatnie miejsce "biorące" – jak słyszymy – ma przypaść Monice Rosie – jednej z najbardziej aktywnych i zaangażowanych polityczek opozycji. Rosa ma być "trójką" lub "czwórką" na Śląsku.

ycipk-3nzcmu

Te pewne miejsca na listach zagwarantowane ze strony PO mają być ceną, jaką zapłaci Nowoczesna, by móc utrzymać swoich liderów na Wiejskiej w następnej kadencji.

CZYTAJ TEŻ: PSL pod ostrzałem. Pawlak idzie na wojnę z Kosiniakiem-Kamyszem, Schetyna naciska ludowców

To może zrodzić bunt działaczy, którzy już dziś wyrażają niezadowolenie z takiego obrotu spraw (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ). Niektórzy z nich nie chcą "fuzji" z PO, inni – jak słyszymy nieoficjalnie – będą się w kolejnych miesiącach zapisywać do największej partii opozycyjnej.

Partia może przejść w stan likwidacji – twierdzą nasi informatorzy – najpóźniej w sierpniu. Katarzyna Lubnauer znów zaprzecza: – Nie ma takich planów.

ycipk-3nzcmu

Dzięki sojuszowi z PO Nowczesna ma szansę wprowadzić popularnych działaczy do Sejmu, ale – jak słyszymy – nie wszyscy obecni posłowie z klubu będą mieli gwarancję startu z list Koalicji Obywatelskiej.

O wspólnych listach rozmawiają już – słychać nieoficjalnie – liderzy PO i SLD.

Włodzimierz Czarzasty zapowiada co prawda, że decyzja o wspólnym starcie z PO i Nowoczesną do Sejmu jest jeszcze przed SLD, ale – jak słyszymy – to już jest praktycznie przesądzone.

– Dzięki Platformie eseldowcy mogą wrócić do Sejmu. Bez PO to jest niemożliwe – twierdzą nasi rozmówcy.

Według naszych informacji do drzwi Koalicji Obywatelskiej pukają niektórzy działacze Wiosny. Wielu z nich zdaje sobie sprawę, że tego projektu za kilka miesięcy może już nie być.

Rozdającym karty na opozycji wciąż pozostaje Platforma. I to do jesieni się nie zmieni.

Magda Mieśnik, Michał Wróblewski, Klaudiusz Michalec

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3nzcmu

ycipk-3nzcmu
ycipk-3nzcmu