ycipk-vl55ww

Wybory do europarlamentu. Tomasz Latos mówi: zawalczę o służbę zdrowia. Chce wspólnotowego programu walki z rakiem

- W Parlamencie Europejskim trzeba wreszcie poświęcić odpowiednie zainteresowanie służbie zdrowia - mówi WP Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia i kandydat Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego. W europarlamencie chce między innymi zawalczyć o wspólny, europejski program walki z rakiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Latos, kandydat Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego
Tomasz Latos, kandydat Zjednoczonej Prawicy do Parlamentu Europejskiego (East News, Fot: Aleksandra Szmigiel/)
ycipk-vl55ww

Tomasz Latos startuje z drugiego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kujawsko-pomorskim. Dobry budżet dla Polski, zrównanie dopłat dla rolników i dbanie o inwestycje w regionie wymienia jako priorytety, którymi zajmie się, jeśli uzyska mandat europosła. Jednocześnie podkreśla: - Kwestie związane z ochroną zdrowia będą mi szczególnie bliskie. A wszystko dla dobra polskich pacjentów.

Kolejki do specjalistów, problem SORów, wywóz leków

Na pytanie, jakie są największe bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia, odpowiada: - Cały czas borykamy się z brakiem skutecznych rozwiązań systemowych. Cały czas zbyt mało zdarzeń medycznych jest załatwianych na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Trzeba rozszerzyć pilotaż jeśli chodzi o wydzielenie dodatkowej puli pieniędzy na badania diagnostyczne, które może wykonywać lekarz POZ, aby skrócić kolejkę w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Te zatory kolejkowe, które tam są, biorą się stąd, że trafiają do specjalistów ci pacjenci, którzy powinni tam trafić, ale także ci, którzy tam nie musieliby trafić, a mogliby być diagnozowani i leczeni przez lekarzy rodzinnych.

Podkreśla również, że Polska potrzebuje doposażenia Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Zauważa też problem wywozu leków. - Szacuje się ten wywóz na około 2 mld zł. Wprowadzono sankcje finansowe i karne, ale w moim przekonaniu nie da się tego zrobić wyłącznie z perspektywy Polski. Potrzebne jest wspólne działanie z krajami UE - mówi Latos.

ycipk-vl55ww

CZYTAJ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Bydgoszcz i Toruń – okręgi i listy wyborcze, kandydaci

Postawić na onkologię

- Myślę, że w Parlamencie Europejskim trzeba wreszcie poświęcić odpowiednie zainteresowanie służbie zdrowia. Potrzebujemy środków unijnych na ten cel. Można je przeznaczyć na promocję i profilaktykę zdrowia. Myślę też o programach onkologicznych, o które warto wspólnie powalczyć w PE - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską.

Jego zdaniem właśnie w obszarze onkologii Polska ma dużo do nadrobienia. - Zaczynając od promocji zdrowia, po badania przesiewowe, kończąc na wsparciu określonych terapii, które w Polsce nie zawsze są realizowane. Z Unii Europejskiej można pozyskać dodatkowe środki finansowe zarówno na doposażenie placówek, ale także na realizację programów, które zostały przygotowane nie tylko globalnie, ale także tych pisanych dla poszczególnych województw, powiatów, miejscowości. Warto poświęcić temu uwagę, bo oprócz kardiologii, to najczęstsza przyczyna zgonów - tłumaczy poseł.

ycipk-vl55ww

Wspólny program walki z rakiem

Tomasz Latos chce zawalczyć o wspólny, europejski program walki z rakiem. - Warto wypracować w PE ogólnoeuropejski model działania w zakresie onkologii. Powinniśmy szukać takich rozwiązań, aby na poziomie europarlamentu stworzyć pewien model działania, który będzie wspólny i będzie wspierał te kraje, które mają gorsze wyniki i więcej zachorowań - mówi.

Poseł PiS przyznaje również, że cieszy się, że część jego konkurentów politycznych z Koalicji Europejskiej również mówi o zainteresowaniu ochroną zdrowia. - Jest nadzieja, że być może będzie chociaż jakaś sprawa, o której będzie można mówić ponad podziałami politycznymi. Bardzo sobie tego życzę, byśmy wspólnie za tym lobbowali - podsumowuje.

CZYTAJ TEŻ: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - Najnowsze informacje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-vl55ww
Polub WP Wiadomości
ycipk-vl55ww
ycipk-vl55ww